Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Od soboty nowe obostrzenia

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

23.10.2020 r.

Decyzją rządu od soboty, 24 października, wprowadzone zostaną kolejne obostrzenia związane z walką z koronawirusem w kraju. Duża zmiana czeka system szkolnictwa. Uczniowie klas od IV do VIII szkoły podstawowej przejdą na nauczanie zdalne. Usługi stacjonarne na najbliższe dwa tygodnie wstrzyma z kolei gastronomia.


Nowe obostrzenia ogłoszone zostały w piątek, 23 października podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego i Andrzeja Niedzielskiego - ministra zdrowia. Decyzje, które poznaliśmy, zapadły podczas czwartkowego posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

CAŁA POLSKA W STREFIE CZERWONEJ

W myśl nowych zasad od soboty, 24 października wszystkie polskie powiaty zostaną objęte strefą czerwoną COVID-19. Oznacza to wprowadzenie w całym kraju obostrzeń charakterystycznych dla tej strefy, a także kilku nowych zasad. Te ostatnie obowiązywać będą również dla miejsc, które wcześniej były już liczone jako czerwone powiaty. Wśród nich znajduje się m.in. Gdynia.

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

CO ZMIENI SIĘ OD SOBOTY?

CZĘŚCIOWO ZDALNA NAUKA W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH
Decyzją rządu, od poniedziałku, szkoły podstawowe częściowo przejdą na zdalny tryb nauczania. Zmiana dotyczyć będzie klas od IV do VIII.

Już wcześniej podobne rozwiązanie proponował w Gdyni prezydent Wojciech Szczurek. Na początku tygodnia wystąpił on do dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych z wnioskiem o pilne wprowadzenie w Gdyni hybrydowego trybu nauczania. Zarazem zapowiedział, że w stosunku do szkół, dla których jest tak zwanym organem prowadzącym, za każdym razem wyda zgodę na przejście w taki tryb oraz osobiście zwróci się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdyni z prośbą o przychylność w opiniowaniu wniosków, gdy będzie to niezbędne.

- Od samego początku roku szkolnego mówiliśmy, że kluczowe jest podejmowanie decyzji względem skali i zakresu nauczania zdalnego nie na poziomie krajowym - przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, ale oddanie tych kompetencji dyrektorom szkół i samorządom. Każda szkoła jest inna, inne są możliwości oraz potrzeby i to właśnie dyrektorzy najlepiej wiedzą, jak szkoła powinna działać, by z jednej strony w warunkach możliwie najbezpieczniejszych pod względem sanitarno-epidemiologicznym realizować podstawę programową, z drugiej - w trosce o samopoczucie uczniów - pozwalać na spotykanie się w szkole i budowanie tak ważnych w tym okresie relacji między rówieśnikami – mówił we wtorek, 20 października, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Nauka hybrydowa zakłada połączenie dwóch modeli edukacji w jednym czasie. Część zajęć odbywa się stacjonarnie, a pozostałe – w trybie zdalnym. To rozwiązanie pozwala zmniejszyć liczbę uczniów przebywających w tym samym czasie w budynku szkolnym.

OGRANICZENIE PRZEMIESZCZANIA SIĘ NIELETNICH
Od soboty, 24 października, w godzinach 8:00 – 16:00 osoby poniżej 16. roku życia będą mogły się przemieszczać jedynie pod opieką dorosłego.

GASTRONOMIA
Na okres dwóch tygodni – a zatem do 6 listopada – wstrzymana zostaje działalność stacjonarna lokali gastronomicznych. Miejsca takie jak restauracje, puby czy kawiarnie mogą świadczyć swoje usługi jedynie na wynos bądź dowóz.

SPOTKANIA, ZGROMADZENIA, ZEBRANIA
Wprowadzone zostaje również ograniczenie liczby osób mogących uczestniczyć w imprezach, spotkaniach, zebraniach czy zgromadzeniach. Od najbliższej soboty będzie to 5 osób. Nie dotyczy to jednak osób tworzących gospodarstwo domowe, a zatem rodzin.

HANDEL
Rząd wprowadza limit 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 m2 oraz 1 osoby na 15 m2 w sklepach powyżej 100 m2.

SANATORIA
Zawieszona zostaje działalność sanatoriów. Trwające obecnie turnusy mogą zostać jednak dokończone przez kuracjuszy.

APEL DO SENIORÓW 70+
Rząd wystosował apel do osób starszych, zwłaszcza w wieku 70+, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Zachęca się osoby w tym wieku do ograniczenia przemieszczania się. Wyjątek stanowi dojazd do miejsca pracy czy zaspokajanie niezbędnych potrzeb życia codziennego.
 
Rząd uruchamia również infolinię dla seniorów pod numerem: 22 505 11 11. Z jej pomocą będzie można uzyskać pomoc w takich sprawach jak np. zrobienie zakupów.


Szczegółowe informacje dostępne są na stronach rządowych.

Aktualną ilość zachorowań (z podziałem na województwa) można sprawdzić na rządowej mapie zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

O zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Gdyni będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych.