DLA MIESZKAŃCÓW

Od soboty nowe obostrzenia

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

04.11.2020 r.

Od soboty, 7 listopada obowiązywać będą nowe obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Decyzję rządu ogłosił podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Nowe zasady dotyczą m.in. nauki zdalnej dla uczniów szkół podstawowych, a także zawieszenia działalności instytucji kultury.


Kolejne obostrzenia wejdą w życie już od najbliższej soboty. Od 7 listopada zostanie zawieszona m.in. działalność instytucji kultury czy znacznej części sklepów w galeriach handlowych.

NOWE ZASADY OBOWIĄZUJĄCE OD 7 LISTOPADA

KULTURA
Instytucje kultury zostają tymczasowo zamknięte. Ich działalność wstrzymuje się do 29 listopada.


EDUKACJA

Klasy I-III szkoły podstawowej zostają włączone do trybu nauki zdalnej. Jednocześnie przedłuża się go w klasach IV – VIII. Nauczanie zdalne w szkołach podstawowych ma obowiązywać do 29 listopada.

Każdy nauczyciel będzie miał możliwość zrefinansowania 500 zł kosztów sprzętu elektronicznego niezbędnego do nauki zdalnej.


HANDEL
Zmiany dotyczą również limitu osób w sklepach. W placówkach handlowych do 100m2 będzie to 1 osoba na 10 m2, natomiast w sklepach o powierzchni powyżej 100m21 osoba na 15m2.

W galeriach handlowych otwarte będą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy z artykułami dla zwierząt i budowlanymi, a także punkty świadczące usługi.


KOŚCIOŁY
Do 29 listopada w świątyniach obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m2.


HOTELE
Hotele będą dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo.

materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

ETAPY BEZPIECZEŃSTWA
Premier zapowiedział także, że w przypadku rosnącej liczby dziennych zachorowań konieczne będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. Nastąpi to w momencie, gdy przez 7 kolejnych dni w skali kraju średnia liczba zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców osiągnie pułap 70-75 osób zarażonych.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach rządowych.

Aktualna liczba zachorowań (z podziałem na województwa) dostępna na rządowej mapie zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2).

O dalszych zmianach związanych z epidemią koronawirusa w Gdyni będziemy informować na bieżąco za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej miasta oraz kanałów w mediach społecznościowych.