DLA MIESZKAŃCÓW

Odeszli z powodu COVID-19

Dr Karol Richert i dr Michel Tarcha, źródło: archiwum Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

Dr Karol Richert i dr Michel Tarcha, źródło: archiwum Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

18.01.2021 r.

– Nie da się w kilku słowach opowiedzieć o osobach, z którymi pracowało się tak wiele lat. Obaj lekarze tworzyli człon poradni chirurgicznych przy ul. Żwirki i Wigury 14 oraz Białowieskiej 1 – tak Beata Pająk-Michalik, dyrektorka Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni, wspomina lekarzy zmarłych w grudniu i styczniu z powodu COVID-19.


Michel Tarcha


Urodził się 13 stycznia 1937 roku w Syrii. W gdyńskim pogotowiu był zatrudniony od 2009 roku. Przed przejściem na emeryturę pracował w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni na oddziale chirurgii ogólnej.

Był człowiekiem niezwykle pracowitym, z dużą empatią, troskliwym wobec pacjentów, koleżeńskim wobec współpracowników i zaangażowanym w życie pogotowia. Swoim pogodnym i życzliwym podejściem do ludzi zaskarbił sobie sympatię wszystkich. Wprowadzał dobrą atmosferę pracy w zespole. Zawsze można było liczyć na jego pomoc.

Pomimo dojrzałego wieku nie zrezygnował z pracy z pacjentami.

Wszystkim będzie brakowało jego uśmiechu i poczucia humoru.

Dr Michel Tarcha odszedł 7 grudnia 2020 roku z powodu COVID-19.

Karol Richert

Urodził się 26 sierpnia 1960 roku w Kartuzach. Jako lekarz specjalista chirurg pracował w gdyńskim pogotowiu od kwietnia 1999 roku - przede wszystkim w poradni chirurgicznej na Obłużu przy ul. Białowieskiej 1.

Swoją otwartością  na potrzeby drugiego człowieka, życzliwością i taktem zaskarbił sobie wielki szacunek i poważanie wśród pacjentów. Cierpliwością i empatią darzył seniorów, którzy są szczególnie poruszeni jego śmiercią.

Dr Karol Richert miał 35-letni staż pracy w zakładach leczniczych. Posiadał dużą wiedzą medyczną i umiejętność sprawnego działania w sytuacjach stresowych. Jego skrupulatność przynosiła ogromne korzyści pod względem jakości świadczonych zabiegów chirurgicznych. Wyróżniał się też charakterem i był zawsze otwarty na pomoc drugiemu człowiekowi.

Dr Karol Richert był niezwykle cenionym i oddanym lekarzem. Swoje obowiązki wykonywał z należytą starannością, stawiając dobro pacjenta na pierwszym miejscu. W stosunku do pacjentów był życzliwy, wyrozumiały i taktowny. Jego walory moralne, fachowość i poczucie odpowiedzialności cenili zarówno przełożeni, jak i współpracownicy.

Był specjalistą kompetentnym, zdyscyplinowanym i odpowiedzialnym. Zawsze postępował zgodnie z zasadami etyki zawodowej oraz obowiązującymi procedurami i standardami. Był otwarty na nowości mające na celu podnoszenie jakości wykonywanych usług medycznych, gotowy do podejmowania dodatkowych zadań na rzecz pacjentów, młodszych kolegów i zakładu pracy.

Systematycznie pogłębiał swoją wiedzę medyczną, chętnie uczestnicząc w konferencjach, zjazdach naukowych Towarzystwa Chirurgicznego, a także czynnie uczestniczył w szkoleniach organizowanych przez Miejską Stację Pogotowia Ratunkowego w Gdyni SP ZOZ.

Dzięki swojej postawie etycznej i moralnej, dużej wiedzy medycznej, podejściu do pacjenta i okazywanej empatii wobec chorych cieszył się dużym zaufaniem i był lubiany i doceniany przez mieszkańców korzystających ze świadczeń medycznych gdyńskiego pogotowia.

W roku 2017 za swoją nienaganną, wzorową i pełną zaangażowania pracę na rzecz mieszkańców Gdyni otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni „Z Okazji Dnia Pracownika Służby Zdrowia”.

Dr Karol Richert odszedł 11 stycznia 2021 roku z powodu COVID-19. Jego pogrzeb odbył się w sobotę, 16 stycznia w Kartuzach.

Nagła i niespodziewana śmierć lekarzy Michela Tarcha i Karola Richerta to wielka strata dla pogotowia i dla nas wszystkich. W sercach mamy smutek spowodowany żałobą.

Odeszli dobrzy, oddani swojej pracy ludzie. Będzie nam ich brakowało.

Beata Pająk-Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni