DLA MIESZKAŃCÓW

Po majówce otwarte hotele, przedszkola i centra handlowe

fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

29.04.2020 r.

4 maja, w poniedziałek, zniesione zostaną kolejne ograniczenia wcześniej wprowadzone przez rząd. W drugim etapie tzw. „nowej normalności” otwarte zostaną m.in. niektóre instytucje kultury, miejsca noclegowe i galerie handlowe. Wróci także możliwość odbycia zabiegów rehabilitacyjnych, a od 6 maja również działalność żłobków i przedszkoli.

Wprowadzenie kolejnego etapu rządowego programu zostało ogłoszone podczas specjalnej konferencji prasowej z udziałem premiera RP oraz ministra zdrowia.

Nowe zasady zaczną obowiązywać po długim weekendzie majowym, w większości od poniedziałku 4 maja. Zmiany wprowadzone w pierwszym etapie nadal pozostają aktualne. W dalszym ciągu obowiązują także wspólne dla całego programu podstawowe zasady bezpieczeństwa, a zatem:

- zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych osób,
- obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,
- prowadzenie pracy i edukacji zdalnej (w miejscach, w których jest to możliwe),
- przestrzeganie zasad higieny w miejscach, gdzie gromadzą się ludzie (dezynfekcja i zachowanie odpowiedniego dystansu),
- kwarantanna i izolacja osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

ETAP II (od 4 maja)

Od najbliższego poniedziałku uruchomiona zostanie działalność:
 • hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi
 • galerii handlowych
  W tych placówkach obowiązywać będą jednak zasady ograniczenia przestrzennego – 1 osoba na 15m2 powierzchni (z wyłączeniem korytarzy pomiędzy sklepami) oraz wyłączenia z użytkowania stref rekreacyjnych i gastronomicznych (tzw. food court).
fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
 • niektórych instytucji kultury
  Otwarte będą mogły być muzea, biblioteki i galerie sztuki. Jednak o uruchomieniu ich działalności decydować będzie organ prowadzący daną placówkę po konsultacji z sanepidem.
fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Od środy, 6 maja, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym wznowią:
 • żłobki,
 • przedszkola.
  Z opieki w nich będą mogły skorzystać dzieci rodziców pracujących.
  Decyzję o otwarciu placówek podejmować będzie organ prowadzący po konsultacji z Głównym Inspektoratem Sanitarnym oraz podmiotami nadzorującymi.
fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

W drugim etapie (od 4 maja) powróci również możliwość odbywania zabiegów rehabilitacyjnych. Zasada ta nie dotyczy jednak salonów masażu.

fot. materiały Kancelarii Prezesa Rady Ministrów


Kolejne etapy (III i IV) mają być ogłaszane w cyklu co dwa tygodnie. Należy jednak pamiętać, że decyzje o ich wprowadzeniu mogą być przyśpieszane lub spowalniane.