DLA MIESZKAŃCÓW

Po tysiącach przyłbic będą testować kombinezony

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

12.05.2020 r.

Zaczęli od produkcji ochronnych przyłbic w ramach akcji #PodarujPrzylbiceSzpitalowi. Spod ich ręki wyszło ich ponad 85 tysięcy. Teraz szykują się do wsparcia służb medycznych fartuchami i kombinezonami barierowymi. Trójmiejska firma EWP nie ustaje w niesieniu pomocy, a Gdynia wspiera ją w tym, biorąc m.in. udział w testach nowych produkcji.

Od początku epidemii koronawirusa przedsiębiorcy z firmy EWP niosą pomoc służbie zdrowia. Po akcji #PodarujPrzyłbiceSzpitalowi postanowili podjąć kolejne wyzwanie i wziąć się za produkcję fartuchów ochronnych i kombinezonów barierowych. W tym celu firma opracowała materiał HilfiTec. Trwają właśnie badania jego wytrzymałości oraz odporności na przenikanie cieczy i patogenów, a także przymiarki do testów całych kombinezonów. Te z kolei – będą odbywały się m.in. w gdyńskich szpitalach.

- Środki ochrony dla pracowników służb medycznych to obecnie towar najwyższej potrzeby. Najważniejsze jest by ci, którzy ratują zdrowie i życie, sami mogli czuć się bezpieczni. Stąd jako miasto wspieramy oddolne inicjatywy przedsiębiorców, którzy swoją pracą i kreatywnością niosą – jakże potrzebne – wsparcie dla pracowników medycznych – komentuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia – W najbliższych dniach do Szpitala Morskiego, Szpitala św. Wincentego a Paulo oraz do Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej fartuchy i kombinezony trafią na okres testowy. Jestem przekonany, że dzięki niemu jeszcze szybciej będzie można wprowadzić je do szerokiego użytku – dodaje.

fot. materiały EWP Sp. z o.o.

Producent, firma EWP Sp. z o.o. ma zamiar działać podobnie jak w przypadku akcji #PodarujPrzyłbiceSzpitalowi, która zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki wsparciu firm sponsorujących oraz prywatnych darczyńców do 75 szpitali udało się przekazać 12 000 przyłbic ochronnych. Kolejne 75 000 trafiło do karetek pogotowia.

- Wielu przedsiębiorców podczas pandemii koronawirusa walczy niejako na dwóch frontach. Z jednej strony mierzą się z własnymi problemami spowodowanymi zamrożeniem gospodarki, a z drugiej sami niosą pomoc potrzebującym. Tak właśnie jest w przypadku firmy EWP, która dała nam się już poznać z tej strony podczas akcji #PodarujPrzylbiceSzpitalowi. Wyprodukowali wtedy „po kosztach” dziesiątki tysięcy przyłbic dla szpitali. Teraz, wykorzystując swoją kreatywność i przedsiębiorczy zmysł po raz kolejny pomagają służbie zdrowia, a my jako miasto chcemy wesprzeć ich w tej inicjatywie – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jak mówi Jakub Bansleben, prezes firm EWP i organizator akcji, obecnie najważniejsze jest pozyskanie funduszy, aby jak najwięcej polskich fartuchów mogło nieodpłatnie trafić do polskich szpitali i służb ratowniczych. W porozumieniu z profesjonalnymi szwalniami firma byłaby w stanie produkować nawet do 5000 sztuk dziennie.