Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

Pod okiem kamer - sztuczna inteligencja #wGdyni

Pod okiem kamer - detektor tłumu #wGdyni // fot. Paweł Kukla

Pod okiem kamer - detektor tłumu #wGdyni // fot. Paweł Kukla

31.03.2020 r.

Jak mieszkańcy Gdyni stosują się do zakazu gromadzenia i apelu #zostańwdomu? Sprawdza to miejski monitoring i sztuczna inteligencja do wykrywania skupisk ludzi.

Gdyński monitoring posiada w sumie 138 kamer, które całodobowo obserwują ulice. Od piątku, 27 marca aż 18 z nich (15 kamer w Śródmieściu i 3 w Orłowie), jest wykorzystywanych do wykrywania skupisk ludzi i tym samym skutecznej interwencji w przypadku zagrożenia. Ustawiono w nich obszar tak zwanego „pola tłumu”, czyli wyzwalacz detekcji tłumu, który będzie generować alarm przy pojawieniu się w danym miejscu grupy ludzi.

Gdynia od wielu lat jest wskazywana jako Smart City, czyli inteligentne miasto. Z jednej strony to ocena jakości życia mieszkańców, a z drugiej umiejętność wykorzystywania nowych technologii do rozwiązywania ich problemów.

Właśnie jednym z takich rozwiązań jest system monitoringu miejskiego. - Do części naszych kamer postanowiliśmy wgrać tak zwane scenarusze, które będą analizować ruch i miejsca, w których dochodzi do skupisk osób - powiedział Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Oczywiście program będzie eliminował na przykład przystanki, ale zależy nam na pozyskaniu wiedzy, czy w Gdyni są takie przestrzenie, w których skupiają się mieszkańcy. Będziemy tam wówczas wysyłać informacje dźwiękowe. Zresztą już od kilku dni po Gdyni poruszają się pojazdy, które przez megafon podają komunikaty dotyczące zagrożeń wywołanych gromadzeniem się. Na podstawie obserwacji będziemy mogli również podjąć decyzję o zamknięciu jakieś przestrzeni miejskiej, podobnie jak to zrobiliśmy z molo w Orłowie - dodał Bartosz Bartoszewicz.

Gdyński monitoring to tak zwany system uczący się. Razem z wgrywanymi scenariuszami pozwoli automatycznie określić wszystkie miejsca, które wymagają interwencji. Dzięki temu odpowiednie służby dotrą tam z komunikatem, jak wielkim ryzykiem jest w tej chwili gromadzenie się, poinformują o konsekwencjach mogących z tego wynikać i przede wszystkim o zagrożeniach zdrowotnych. Taka lista miejsc może również posłużyć do zamykania wybranych przestrzeni publicznych. 

Inteligentny system wykorzystywany w Gdyni będzie podsuwał pewne gotowe rozwiązania i pozwoli realnie wpłynąć na bezpieczeństwo w innych częściach miasta.