DLA MIESZKAŃCÓW

Policjanci apelują o używanie aplikacji

Telefon trzymany w rękach, na ekranie wyświetla się aplikacja

Korzystanie z aplikacji pozwala odciążyć policjantów, którzy nie muszą osobiście przyjeżdżać pod nasz dom lub mieszkanie, fot. www.gov.pl

23.10.2020 r.

Ponad 24 tysiące osób, które przebywają na przymusowej kwarantannie, muszą być codziennie kontrolowane przez pomorskich policjantów. To ogromne wyzwanie logistyczne, które możemy ułatwić funkcjonariuszom przez korzystanie z rządowej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Aplikacja na smartfony pozwala na szybsze sprawdzenie miejsca pobytu przez policjantów oraz kilka innych możliwości.


Komenda wojewódzka apeluje o korzystanie z obowiązkowej dla osób przebywających w domowej izolacji aplikacji „Kwarantanna domowa”. Rządowa aplikacja na smartfony pozwala na przyspieszenie regularnej weryfikacji czy dana osoba faktycznie przestrzega zakaz opuszczania domu. Początkowo policjanci sprawdzali osoby na kwarantannie przez kontakt z odizolowanym np. przez okno, ale wykorzystanie technologii ułatwia i przyspiesza cały ten proces.

Zamiast dojazdu policji pod dom lub mieszkanie osoby na kwarantannie wystarczy zrobić sobie „selfie” i wysłać je przez rządową aplikację, a naszą obecność na miejscu potwierdzi sygnał GPS. Każdego dnia policjanci w województwie pomorskim muszą nadzorować przebieg kwarantanny u ponad 24 tysięcy osób, co jest naprawdę wymagającym i czasochłonnym wyzwaniem. Korzystanie z aplikacji nie tylko pozwala oddelegować część funkcjonariuszy do innych zadań, ale daje też użytkownikom kilka innych możliwości.

- Aplikacja to nie tylko pomoc dla służb, które odpowiadają za kontrolę odbywania kwarantanny, ale i spora pomoc także dla jej użytkowników. Aplikacja daje m.in. możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach mogą dostarczać leki czy artykuły spożywcze. Dzięki aplikacji szybko można skontaktować się też z pracownikiem socjalnym – uzasadnia w swoim apelu nadinsp. Andrzej Łapiński, Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku.

Oprócz tego za pomocą aplikacji można też skorzystać z dostępu do pomocnych informacji czy specjalnej infolinii dla osób skierowanych na kwarantannę. O tym, że korzystanie z „Kwarantanny domowej” jest obowiązkowe informuje na bieżąco także specjalne policyjne „call center”, z którego młodzi policjanci dzwonią do osób objętych taką formą nadzoru.

Poniżej wideo Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, które prezentuje działalnie aplikacji:Rządowa aplikacja jest dostępna zarówno dla urządzeń z systemem Android (w Google Play), jak i iOS (w App Store). Przed rozpoczęciem korzystania trzeba przejść weryfikację i wykonać kilka czynności. Więcej na stronie www.gov.pl/kwarantannadomowa.