Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Produkcja masek trwa - Gdynia w służbie medycznej

W PPNT Gdynia gotowi do produkcji masek // fot. materiały prasowe tuBaza

W PPNT Gdynia gotowi do produkcji masek // fot. materiały prasowe tuBaza

31.03.2020 r.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni wciąż aktywnie wspiera akcję pomocy dla szpitali w ramach walki z COVID-19. Powstają tam kolejne maski dla służb medycznych. Tym razem będą wycinane laserowo dzięki urządzeniu o nazwie ploter.
 
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia nie przestaje wspierać służb medycznych w walce z koronawirusem. Właśnie udostępnił kolejny sprzęt: laserowy ploter, który posłuży do wycinania masek medycznych, które następnie trafią do pomorskich szpitali.

- Zdajemy sobie sprawę, jak trudno o dostępność tego rodzaju sprzętu na rynku w dobie walki z COVID-19. Bez wahania zdecydowaliśmy się więc na wsparcie tej inicjatywy - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.
 
Projekt, na podstawie którego powstają maski opracował Mateusz Dyrda - prezes Stowarzyszenia Robotyków Skalp i Konrad Klepacki - członek centrum kulturalnego tuBaza.

Laserowa wcinka masek, fot. materiały prasowe tuBaza
Maski wycinane laserowo, fot. materiały prasowe tuBaza

- Wspólnie z Konradem ściągnęliśmy udostępniony przez czeskiego producenta drukarek 3D projekt przyłbicy w 3D. Pozbyliśmy się wszystkich elementów drukowanych i udało nam się stworzyć projekt, który nie wymaga druku, a jedynie cięcia laserowego. Efektem czego jest przyłbica gotowa w kilkadziesiąt sekund – mówi o pomyśle Mateusz Dyrda.

- Przyjęcie projektu ze strony lekarzy jest bardzo dobre, lista zapotrzebowania na przyłbice stale rośnie. Kontynuujemy więc produkcję w pracowni laserowej w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia - relacjonuje Ziemowit Liszek z tuBazy.

Laserowa wcinka masek, fot. materiały prasowe tuBaza
Laserowy ploter, fot. materiały prasowe tuBaza
 
Projektanci zachęcają inne pracownie i firmy dysponujące ploterem laserowym do wykorzystania urządzenia i produkcji masek na potrzeby szpitali w całej Polsce.
 
Projekt masek jest dostępny na stronie www.bit.ly/maskitubaza