DLA MIESZKAŃCÓW

Gdynia gotowa na szczepienia powszechne

Punkty szczepień powszechnych powstaną w Gdynia Arenie i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej // fot. Marcin Mielewski (lewe) i Magdalena Czernek (prawe)

Punkty szczepień powszechnych powstaną w Gdynia Arenie i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej // fot. Marcin Mielewski (lewe) i Magdalena Czernek (prawe)

15.04.2021 r.

Gdynia jest gotowa na rozszerzenie programu szczepień i uruchomienie samorządowych punktów szczepień powszechnych. Te mają powstać w Gdynia Arenie i Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej. Tygodniowo będzie mogło się w nich zaszczepić ponad 9 tysięcy gdynian. Termin ich uruchomienia uzależniony jest od decyzji na szczeblu centralnym.


Podczas czwartkowej konferencji prasowej szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapowiedział uruchomienie punktów szczepień powszechnych w ramach Narodowego Programu Szczepień. Będą one otwierane sukcesywnie, począwszy od 19 kwietnia. Pierwszy z nich zostanie uruchomiony w Legnicy.

W ramach przygotowań Gdynia miała zadeklarować gotowość dwóch obiektów. Miasto wskazało halę widowiskowo-sportową Gdynia Arena oraz Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej.

– Jako miasto jesteśmy w pełni gotowi pod względem organizacyjnym do rozpoczęcia szczepień masowych. Dziś walczymy o zdrowie i życie mieszkańców, dlatego jak najszybsze zaszczepienie jak największej liczby gdynian jest dla nas priorytetem. Początkowo mieliśmy być przygotowani na 19, a później na 25 kwietnia - byliśmy i nadal jesteśmy gotowi by niemalże natychmiast zacząć działać. W dwóch wskazanych przez gdyński samorząd punktach jesteśmy w stanie szczepić ponad 9 tysięcy osób tygodniowo – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W obu tych lokalizacjach może powstać łącznie ponad 20 stanowisk, przy których będą się odbywać badania kwalifikujące i szczepienia przeciwko COVID-19. Termin uruchomienia punktów w Gdyni uzależniony jest od decyzji na szczeblu centralnym i dostępności szczepionek. 

Zmiany w Narodowym Programie Szczepień


Przypomnijmy: w ramach rozszerzenia programu zrezygnowano z II i III etapu na rzecz wprowadzenia szczepień populacyjnych. Podstawą systemu będą szpitale tymczasowe. Dodatkowo w każdym powiecie szczepienia będą też realizowane m.in. w punktach prowadzonych przez samorząd.

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych czy szpitalach rezerwowych i węzłowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień w całym kraju. Zgodnie z zapowiedziami rządu w II kwartale lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić, znacznie się powiększy.

Szczepionkę będzie można przyjąć w:
  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
  • szpitalach rezerwowych,
  • szpitalach powiatowych,
  • punktach samorządowych,
  • punktach drive-thru,
  • zakładach pracy,
  • aptekach.

Na straży rzetelnych informacji - #GDYNIASIĘSZCZEPI


W dobie pandemii i szerzącej się w mediach dezinformacji bardzo istotny jest dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji. Dlatego na miejskiej stronie pojawiła się specjalna zakładka #GDYNIASIESZCZEPI. Mieszkańcy Gdyni znajdą tam praktyczne, aktualizowane na bieżąco poradniki na temat rejestracji i procesu szczepienia, bezpłatnego transportu do punktów szczepień, jak i listę miejsc, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 w Gdyni.

Przekierowanie do zakładki #GDYNIASIĘSZCZEPI można znaleźć na stronie głównej portalu, tuż nad głównymi tematami i rubryką „Wiadomości z Gdyni".