DLA MIESZKAŃCÓW

Rząd przedłuża ograniczenia

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

09.04.2020 r.

Podczas specjalnej konferencji prasowej premier Rzeczypospolitej Polskiej poinformował o przedłużeniu obowiązujących zasad związanych z epidemią koronawirusa oraz wprowadzeniu obowiązku zasłaniania twarzy w miejscach publicznych.

PRZEDŁUŻENIE CZASU OBOWIĄZYWANIA ZASAD BEZPIECZEŃSTWA

Podczas konferencji ogłoszone zostało przedłużenie okresu obowiązywania wszystkich uprzednio wprowadzonych zasady bezpieczeństwa.

  • Do 19 kwietnia obowiązywać będą zasady związane z dystansem społecznym, a więc zachowania 2 metrów odstępu od drugiej osoby, zakazu gromadzenia się, wstępu do parków i lasów, czy ograniczenia liczby miejsc w komunikacji publicznej. W mocy pozostają zasady dotyczące handlu i usług. Do odwołania obowiązywać będzie zakaz organizowania imprez masowych.

  • Do 26 kwietnia zawieszone są zajęcia w żłobkach, przedszkolach, szkołach i uczelniach wyższych. Przesunięte zostają również egzaminy 8-klasisty i maturalne. O ich nowym terminie rząd poinformuje co najmniej z 3 tygodniowym wyprzedzeniem. Nie odbędą się one jednak wcześniej niż w czerwcu.

  • Do 3 maja przedłużone zostają restrykcje związane z zamknięciem granic kraju. Obywatele Polski wracający do kraju w dalszym ciągu poddani będą obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie. To samo dotyczyć będzie domowników powracającej osoby.

OBOWIĄZEK ZAKRYWANIA TWARZY

Od czwartku, 16 kwietnia, dla wszystkich obywateli wprowadzony zostanie obowiązek zakrycia twarzy (ust i nosa) w miejscach publicznych. Może do tego służyć nie tylko maska medyczna, ale również szal lub chusta.

Więcej informacji na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus