Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Samorządy w walce z COVID. Zapewniają łóżka i pieniądze

Samorządy z Gdyni, Sopotu i Gdańska zadeklarowały pomoc w walce z koronawirusem. Wsparcie finansowe i dodatkowe łóżka w szpitalach, fot. Paweł Kukla

Pismo z deklaracją pomocy przekazano wojewodzie pomorskiemu 20 października // fot. Paweł Kukla

20.10.2020 r.

Samorządy: Gdyni, Sopotu i Gdańska wraz z marszałkiem województwa pomorskiego, w reakcji na gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem skierowały do wojewody pomorskiego pismo informujące o zwiększeniu bazy łóżek dla pacjentów i dodatkowym wsparciu finansowym. Deklaracja została przekazana Dariuszowi Drelichowi we wtorek, 20 października 2020.


W związku z gwałtownym wzrostem zakażeń wirusem SARS CoV-2 marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdyni, Gdańska i Sopotu w piśmie skierowanym do wojewody pomorskiego - Dariusza Drelicha deklarują powiększenie bazy łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem o 79, w tym 25 z respiratorami. Prezydenci Trójmiasta przekażą również szpitalom wsparcie finasowe w kwocie 1,6 mln zł. Ponadto zapewniają o wyznaczeniu odpowiednich miejsc na izolatoria oraz oddelegują pracowników do pomocy powiatowym stacjom sanitarno-epidemiologicznym.Pomorski sanepid poinformował dzisiaj o kolejnych 484 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem i o 7 zgonach. W naszym województwie wirusem zaraziło się do tej pory 11 719 osób. Obecnie w szpitalach pomorskich przygotowanych jest 517 miejsc dla chorych na COVID, zajętych - 315 łóżek, z czego 15 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

Wspólna walka z pandemią


W związku z pogarszającą się z dnia na dzień sytuacją epidemiologiczną samorządowcy deklarują pomoc administracji centralnej.

PISMO W PDF

W piśmie skierowanym do wojewody pomorskiego czytamy między innymi:


- Od samego początku epidemii pomorskie samorządy, mimo braku wystarczających kompetencji i wynikających z polityki rządu ograniczeń budżetowych, efektywnie wspierają władze centralne w walce z epidemią, aby skutecznie zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

Dodatkowe łóżka


W podmiotach leczniczych podległych samorządowi województwa pomorskiego zostanie utworzonych 79 dodatkowych miejsc dla osób zakażonych koronawirusem, w tym 25 łóżek respiratorowych. Ponadto władze Gdańska i pomorskiego samorządu deklarują gotowość przekazania obiektów Międzynarodowych Targów Gdańskich SA na potrzeby utworzenia szpitala tymczasowego, którego uruchomienie może okazać się niezbędne w przypadku dalszego rozwoju epidemii.

Pomoc finansowa i organizacyjna


Dodatkowo Gdynia, Gdańsk i Sopot zadeklarowały swoim szpitalom pomoc finansową w wysokości 1,6 mln zł (Gdynia - 500 tys. zł). Będzie również udzielone wsparcie organizacyjne. Na terenie Trójmiasta zostaną utworzone izolatoria dla osób chorych oraz zarażonych policjantów, a do pomocy w sanepidach będą oddelegowani dodatkowi pracownicy. Oznacza to zarówno wskazanie takich osób, jak i pokrycie ich wynagrodzeń.
Źródło: pomorskie.eu