Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim Uwaga! Od 13 marca rząd wprowadza nowe obostrzenia w województwie pomorskim
DLA MIESZKAŃCÓW

Ślub w urzędzie - zmiany w związku z czerwoną strefą

fot. pixabay.com

fot. pixabay.com

19.10.2020 r.

W związku z objęciem Gdyni czerwoną strefą COVID-19 zmieniają się zasady przeprowadzania ceremonii ślubnych w gdyńskim Urzędzie Stanu Cywilnego. Teraz będzie mogło w nich wziąć udział maksymalnie 5 osób, nie licząc kierownika udzielającego ślub i muzyka.

Od soboty, 17 października Gdynia znajdzie się w czerwonej strefie zakażeń koronawirusem. W mieście wprowadzony został szereg ograniczeń, głównie związanych ze zwiększeniem i zachowaniem dystansu społecznego oraz niegromadzeniem się osób. W związku z tym zmianom uległo również funkcjonowanie niektórych obiektów użyteczności publicznej jak np. Urzędu Stanu Cywilnego w Gdyni.

Podczas uroczystości w sali ślubów może teraz przebywać maksymalnie 5 osób plus kierownik udzielający ślubu i muzyk odpowiedzialny za oprawę muzyczną. Oznacza to, że oprócz obowiązkowych narzeczonych i świadków, podczas ceremonii obecny może być jeden gość. Ewentualny fotograf upamiętniający wydarzenie również zalicza się do tego grona.

Od początku trwania pandemii Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni funkcjonował w trybie dostosowanym do aktualnych zaleceń sanitarnych. Wcześniej w wyniku szeregu zmian w obostrzeniach, wprowadzonych przez rząd 25 lipca 2020 roku, w uroczystościach ślubnych w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdyni mogło brać udział 18 osób, a następnie, od 3 października, po wprowadzeniu żółtej strefy COVID-19 – 10 osób.


Jak załatwić pozostałe sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego w Gdyni?

W przypadku zawarcia związku małżeńskiego ustalanie terminu ślubu cywilnego lub wydanie zaświadczeń do ślubu w kościele odbywa się w gmachu urzędu po wcześniejszym ustaleniu terminu wizyty. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: 58 626 26 26.

Wcześniejsze umówienie wizyty obowiązuje również przy przyjmowaniu oświadczeń o uznaniu ojcostwa i składaniu oświadczeń o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. W tych sprawach również obowiązuje numer telefonu: 58 626 26 26.

Rejestracja zgonów możliwa jest od poniedziałku do piątku w godz. 8-14. Pozostałe czynności, które nie wymagają osobistego stawienia się klientów w USC, wykonywane są wyłącznie na podstawie wniosku złożonego drogą korespondencyjną poprzez pocztę tradycyjną lub platformę ePUAP. Korespondencję można także składać do wrzutni w głównym wejściu do Urzędu Miasta Gdyni przy al. marsz. Piłsudskiego 52/54.