Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
DLA MIESZKAŃCÓW

Sprawnie i bezpiecznie. Gdynia tworzy nowe punkty szczepień

Gdynia Arena z góry. // fot. Marcin Mielewski (archiwum)

Miasto otworzy dwa nowe punkty dla mieszkańców, w których w sposób bezpieczny i sprawny, będą mogli przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Będą to Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (ul. Powstania Styczniowego 9B) i Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8). // fot. Marcin Mielewski (archiwum)

01.04.2021 r.

Choć zmiany w Narodowym Programie Szczepień ogłoszono zaledwie dwa dni temu, Gdynia już pracuje nad uruchomieniem nowych, samorządowych punktów szczepień przeciwko COVID-19. Wyznaczono dwie lokalizacje. To Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Gdynia Arena. Dogodny dojazd oraz powierzchnie obiektów pozwolą na sprawne i przede wszystkim bezpieczne zaszczepienie wszystkich chętnych mieszkańców.

– Jako samorząd Gdyni od samego początku deklarowaliśmy gotowość i chęć wsparcia działań związanych z Narodowym Programem Szczepień. Nie tylko w zakresie komunikacji i informacji, ale i działań operacyjnych. Zapewniamy darmowy transport do punktów szczepień osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 70+. Przygotowujemy dla mieszkańców merytoryczne i rzetelne treści na temat koronawirusa, a także rozpoczęliśmy kampanię informacyjną Gdynia Się Szczepi. Teraz stworzymy samorządowe punkty szczepień, by mieszkańcy, w sposób bezpieczny i sprawny, mogli przyjąć szczepionkę – mówi prezydent Wojciech Szczurek.


Nowe punkty szczepień na mapie Gdyni


Miasto otworzy dwa nowe punkty dla mieszkańców, w których szybko i bezpiecznie będą mogli przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Będą to Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej (ul. Powstania Styczniowego 9B) i Gdynia Arena (ul. Kazimierza Górskiego 8). Podmiotami odpowiedzialnymi za przebieg szczepień będą Szpitale Pomorskie oraz UCMMiT.

– Wybraliśmy Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej ze względu na dogodną lokalizację i bliskie sąsiedztwo szpitala, co przełoży się na sprawną komunikację i możliwość podejmowania szybkich działań. Drugim wyznaczonym przez nas miejscem będzie Gdynia Arena. To bardzo duży obiekt, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić bezpieczny przepływ dużej liczby osób oraz odpowiednią liczbę zespołów szczepiących. Wszystko po to, aby mieszkańcy Gdyni możliwie jak najszybciej mogli do tego obiektu przybyć i skorzystać ze szczepienia – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych czy szpitalach rezerwowych i węzłowych. Narodowy Fundusz Zdrowia zorganizował dodatkowe wyjazdowe punkty szczepień w całym kraju. W II kwartale lista miejsc, w których będzie można się zaszczepić, znacznie się powiększy.

Szczepionkę będzie można przyjąć w:
  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),
  • szpitalach rezerwowych,
  • szpitalach powiatowych,
  • punktach samorządowych,
  • punktach drive-thru,
  • zakładach pracy,
  • aptekach.


Szczepienia dla pracowników Urzędu Miasta Gdyni


Zmiany w Narodowym Programie Szczepień dają możliwość zorganizowania punktu szczepień w miejscu pracy. Jest jeden warunek. Chęć zaszczepienia się musi wyrazić więcej niż 500 pracowników. Samorząd Gdyni od razu podjął działania w tym zakresie i przygotowuje się do zorganizowania takiego punktu dla swoich pracowników w Urzędzie Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54). Przełoży się to bezpośrednio na bezpieczeństwo obługi mieszkańców oraz komfort pracy.

Zgodnie z informacją otrzymaną od Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, pierwsze szczepienia pracowników urzędu w wieku od 60 do 69 lat miałyby się odbyć 6 kwietnia.

Informacje na temat przebiegu szczepień w miejscu pracy pojawią się, gdy zostaną podane szczegółowe wytyczne w tym zakresie.

Gdynia w trosce o mieszkańców - transport do punktów szczepień


Miasto pomaga w dotarciu na szczepienia ochronne przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom 70+, którzy mają poważne trudności w samodzielnym dotarciu do punktu szczepień.

W związku z realizacją Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 miasto organizuje dla uprawnionych osób, zamieszkałych na terenie Gdyni, bezpłatny transport do wyznaczonych w mieście punktów szczepień.Szczegółowe informacje na temat transportu oraz instrukcja zamawiania usługi są dostępne na stronie gdynia.pl.

Na straży rzetelnych informacji - #GDYNIASIĘSZCZEPI


W dobie pandemii i szerzącej się w mediach dezinformacji bardzo istotny jest dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji. Dlatego na miejskiej stronie pojawiła się specjalna zakładka #GDYNIASIESZCZEPI. Mieszkańcy Gdyni znajdą tam praktyczne, aktualizowane na bieżąco poradniki na temat rejestracji i procesu szczepienia, bezpłatnego transportu do punktów szczepień, jak i listę miejsc, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 w Gdyni.

Przekierowanie do zakładki #GDYNIASIĘSZCZEPI można znaleźć na stronie głównej portalu, tuż nad głównymi tematami i rubryką „Wiadomości z Gdyni”.

O COVID-19 można przeczytać także w języku ukraińskim. Na specjalnej stronie znajdują się najważniejsze informacje na temat koronawirusa oraz procedur Narodowego Programu Szczepień. Są tam wiadomości o kwarantannie, bezpiecznym transporcie, edukacji podczas pandemii, a także numery telefonów do gdyńskich szpitali i punktów szczepień przeciwko COVID-19.

Pojawiły się także dwa odcinki videocastów „Warto rozmawiać”, w których prezydent Wojciech Szczurek oraz dr hab. Tomasz Smiatacz rozmawiają na temat chorób zakaźnych, koronawirusa, pandemii oraz szczepionek.W ostatnim czasie w przestrzeni miejskiej pojawiły się także specjalnie „kubiki” z niezbędnymi informacjami na temat szczepień i przebiegu rejestracji. Znajdują się one w często uczęszczanych miejscach: przy wybranych przystankach autobusowych, InfoBoksie (ul. Świętojańska 30) oraz przed budynkiem Urzędu Miasta Gdyni (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) .