DLA MIESZKAŃCÓW

Testy na COVID-19 dla pacjentów ze skierowaniem

Ręka z próbką wymazu na COVID-19, zdj. ilustracyjne ze strony fot. pixabay.com

Mobilne punkty pobrań wymazu #wGdyni // fot. pixabay.com

16.10.2020 r.

Masz objawy zakażenia koronawirusem? Dostałeś od swojego lekarza skierowanie na test? Teraz możesz go zrobić w mobilnym punkcie pobrań. Wynik testu sprawdzisz na Internetowym Koncie Pacjenta.


Zmianie uległy zasady wykonywania testu na obecność koronawirusa. Teraz również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wystawić zlecenie wykonania takiego badania. Jeśli w wyniku teleporady lub wizyty domowej uzna, że wystąpiły u nas objawy charakterystyczne dla COVID-19, może wystawić skierowanie i zlecić zrobienie testu.
Pobranie wymazu do wykonania testu następuje w mobilnym punkcie pobrań lub w domu pacjenta.

Na takie badanie trzeba zabrać:

  • dokument ze zdjęciem i nr PESEL
  • przestrzegać zasad higieny i społecznego dystansu, unikać środków transportu zbiorowego.
Test jest bezpłatny. Po badaniu wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Informacji powinien również udzielić lekarz POZ.

Co oznacza wynik testu?


Po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta pojawi się jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny - czyli wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.
  • pozytywny - wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.
  • niediagnostyczny - to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania. 
  • nierozstrzygający - to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24-48h.
Jeśli wynik naszego testu jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, badanie musi zostać powtórzone.

Gdzie można zrobić test w woj. pomorskim?

Lista punktów pobrań wymazu na COVID-19 w woj. pomorskim, mat. prasowe