DLA MIESZKAŃCÓW

To działa! Drive&Go-Thru #wGdyni

Mobilne punkty badań na SARS-CoV-2 // mat. prasowe

Mobilne punkty badań na SARS-CoV-2 // mat. prasowe

29.04.2020 r.

Akcja „Badamy-Wspieramy”, zorganizowana przez laboratorium medyczne Diagnostyka we współpracy z Gdynią, wciąż działa i cieszy się dużym zainteresowaniem.

Do 28 kwietnia przebadało się 200 medyków, co stanowi ponad 90% pobrań w punkcie Drive&Go-Thru na ulicy Tadeusza Wendy.

- Do dziś w mobilnym punkcie pobrań Drive&Go-Thru przebadało się już 200 medyków. To ponad 90% pobrań w tym miejscu - mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Dodatkową wartością tego rozwiązania jest fakt, że poszerzony został dostęp do badań dla wszystkich zainteresowanych (poza medykami - odpłatnie), którzy nie mogą takich testów zrobić w innych punktach, gdyż nie przyjmują one bez kwalifikacji infolinii, czyli nie przyjmują pacjentów bezobjawowych i bez kontaktu z chorym. Diagnostyka dla odmiany przyjmuje tylko osoby bezobjawowe oraz bez kontaktu z chorym - dodaje wiceprezydent.

Projekt „Badamy-Wspieramy” laboratorium medycznego Grupy Diagnostyka we współpracy z miastem, rozpoczął się 22 kwietnia
W specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru”, niezależnym od szpitali, robione są bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków oraz odpłatnie dla pozostałych osób, które do takiego badania zakwalifikują się telefonicznie.

Dostęp do badań został poszerzony dla wszystkich zainteresowanych (odpłatnie), którzy nie mogą takich badań zrobić w innych punktach.

- Przyjmujemy tylko osoby bezobjawowe oraz bez kontaktu z chorym. To jest podejście popierane przez epidemiologów, ponieważ poszerza „odkrywanie" pandemii i zagrożeń poprzez znajdowanie tak zwanych „niemych" ognisk epidemii - informuje Maciej Łukowicz, dyrektor Diagnostyki na region północny.

Dlaczego to takie ważne?


Ponieważ ponad 80% osób przechodzi zakażenie bezobjawowo, a zakażają innych i tym samym stanowią zagrożenie przede wszystkim dla osób starszych i tych, z obciążeniami zdrowotnymi.

Szczególnie wrażliwą i potrzebującą dostępu do badań jest też inna grupa osób - pracownicy, którzy bez zaświadczeń o niebyciu zakażonymi SARS-CoV-2, nie mogą wrócić do pracy (szczególnie pracownicy kontraktowi, pracujący za granicą, etc.).
W naszym regionie to znacząca grupa marynarzy oraz pracowników branży morskiej.
 
Przypominamy, że medycy mogą się zbadać bezpłatnie po okazaniu dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00, w specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru”, który znajduje się na terenie parkingu firmy Megadex Expo na ulicy Tadeusza Wendy 7/9 (obok laboratorium Diagnostyki).