DLA MIESZKAŃCÓW

W Akademii Marynarki Wojennej praca wre

Na uczelni powstają m.in. maseczki ochronne wielokrotnego użytku // fot. AMW

Na uczelni powstają m.in. maseczki ochronne wielokrotnego użytku // fot. AMW

07.05.2020 r.

Maseczki, przyłbice, przejściówki do strażackich masek powietrznych i zbiórka używanych komputerów – w Akademii Marynarki Wojennej praca wre. Gdyńska uczelnia zaangażowała się w akcje pomocowe wspierające służbę zdrowia i potrzebujących mieszkańców nie tylko z Pomorza. Idzie im świetnie i postanowili podzielić się swoimi umiejętnościami. Stworzyli filmik instruktażowy, w którym pokazują, jak tworzą materiałowe maseczki ochronne wielokrotnego użytku.

Studenci i pracownicy Akademii Marynarki Wojennej oraz współpracujący z nimi wolontariusze od początku epidemii zakasali rękawy i postanowili pomagać, jak tylko się da. Efekt? Uszyli ponad 4500 materiałowych maseczek ochronnych, w tym 650 sztuk dla dzieci. Powstają taśmowo, a każda osoba wykonuje określone czynności. Wzór był konsultowany z lekarzami. Maseczki są dwustronne i maja kieszonkę na filtr oraz usztywnienia, które umożliwiają odpowiednie dopasowanie do twarzy. Jak je wykonać? Studenci przygotowali specjalny film, który pokazuje proces produkcji.Maseczki wprost z Akademii Marynarki Wojennej trafiły już do szpitali, przychodni lekarskich, aptek, a także mieszkańców - nie tylko z Trójmiasta, ale również ze Szczecina, Elbląga, Kartuz, Olsztyna, Mrągowa, Jastarni czy Malborka.

fot. szpitalepomorskie.eu

To jednak nie wszystko. Uczelnia robi znacznie więcej. Podchorążowie wraz z wykładowcami produkują również przyłbice w drukarkach 3D. Stworzyli ich już 2 tysiące. Ponadto drukują też przejściówki do strażackich masek powietrznych oraz masek 3M, MP5 i MP6 na filtry HEPA dla Ambulatorium i Straży Pożarnej w Komendzie Portu Wojennego w Gdyni.

Ich środki ochrony osobistej trafiły już do 67 placówek medycznych, opiekuńczych, Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej i Wojsk Obrony Terytorialnej.

Cały czas trwa także zbiórka komputerów dla dzieci do nauki zdalnej. W uczelni są one czyszczone. Dbają o to pracownicy Katedry Podstaw Budowy Maszyn Okrętowych Akademii Marynarki Wojennej, którzy wykonują serwis techniczny. Tak przygotowane komputery trafiają do najbardziej potrzebujących. Do tej pory 5 komputerów przekazano do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kosakowie, który rozdysponował je dalej. Dzieci już z nich korzystają.

Akademii Marynarki Wojennej to uczelnia morska, która kształci przyszłych oficerów Marynarki Wojennej – nawigatorów, mechaników, dowódców, specjalistów praktycznie wszystkich sfer sztuki wojennej na morzu. W uczelni kształcą się także informatycy oraz przyszli specjaliści od cyberbezpieczeństwa na potrzeby całych Sił Zbrojnych.
  • Na uczelni powstają m.in. maseczki ochronne wielokrotnego użytku // fot. AMW
  • Na uczelni powstają m.in. maseczki ochronne wielokrotnego użytku // fot. AMW
  • Powstają również przejściówki do masek powietrznych // fot. AMW