DLA MIESZKAŃCÓW

„Walk thru" na placu Kaszubskim

Medyk, w rękawiczkach i specjalnym fartuchu, chowa do próbówki wymaz z gardła i z nosa. Test ma wykryć wirusa COVID-19.

Mobilny punkt pobrań ruszył na placu Kaszubskim // fot. unsplash.com

12.11.2020 r.

Medyczne Laboratorium Diagnostyczne „Invicta" uruchomiło w Gdyni „Walk thru". Mobilny punkt pobrań przeznaczony jest dla osób indywidualnych i firm. „Walk thru" znajduje się na placu Kaszubskim przy Szpitalu im. Św. Wincentego a Paulo. Koszt badania to 399 zł. Bezpłatne testy mogą wykonać jedynie osoby posiadające skierowanie od lekarza POZ. 


Przebieg badania


Na wykonanie testu można umówić się od poniedziałku do soboty. Pobranie wymazu jest bezpieczne i ze wszystkimi formalnościami trwa około 5 minut. Badanie polega na pobraniu wymazu z gardła i z nosa przy użyciu specjalnego zestawu, który dezaktywuje wirusa w probówce i utrwala jego RNA. W efekcie do laboratorium trafia już bezpieczny materiał. Następnie przeprowadzany jest test molekularny w oparciu o metodę RT-PCR.


- Rozwój epidemii koronawirusa w Polsce sprawił, że zdecydowaliśmy się otworzyć kolejny punkt pobrań „Walk thru", aby wesprzeć lokalną społeczność w Gdyni. Medyczne Laboratorium Diagnostyczne „Invicta" jest w stanie wykonać aż do 8 tysięcy badań na koronawirusa w ciągu doby. Równocześnie badamy pacjentów ze skierowaniem od lekarza POZ oraz komercyjnych. Do punktu można przyjść pieszo. Proces rejestracji przebiega na dwa sposoby. Pacjenci ze skierowaniem od lekarza POZ rejestrują się telefonicznie, dzwoniąc pod numer telefonu 58 58 58 800, a pacjenci komercyjni online. Rejestracja oraz terminy dostępne są na stronie www.testujemy.org. Cały proces rejestracji i płatność za badanie odbywa się zdalnie za pomocą formularza znajdującego się na stronie. Wynik jest dostępny online już po 24-36h. Wystawiamy również zaświadczenia o ujemnym wyniku w języku angielskim - informuje Agnieszka Staniszewska, rzecznik prasowy, kierownik ds. komunikacji i PR „Invicta".


Pacjenci przychodzą na test o konkretnej godzinie i czekają na zaproszenie pracownika, ograniczając tym samym ewentualną transmisję wirusa. Następnie przechodzą przez punkt, w którym personel medyczny pobiera wymaz. Może się w nim znajdować nie więcej niż jeden pacjent. Personel medyczny ubrany jest w odzież ochronną i posiada środki do dezynfekcji. Każdego dnia punkty są czyszczone. Pacjenci chętni na badanie, muszą mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem.

Dla kogo takie badanie?


Wykonanie testu zaleca się osobom, które przygotowują się m.in. do zabiegu lub operacji, potrzebują potwierdzenia braku infekcji przed powrotem do pracy lub wylotem na wakacje, miały kontakt z osobą, która ma objawy lub u której wykryto zakażenie SARS-CoV-2. Badanie jest też szczególnie ważne dla tych, którzy z uwagi na wykonywany zawód mają kontakt z innymi i są narażeni na ryzyko infekcji oraz zaobserwowały u siebie gorączkę, kaszel, duszności, utratę węchu lub smaku.

Niezbędne informacje, a także rejestracja online dostępne są na stronie internetowej https://testujemy.org/.