Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia Uwaga! Rząd przedłużył obowiązywanie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa do 25 kwietnia
DLA MIESZKAŃCÓW

„Warto się zaszczepić" - apelują lekarze

Iniekcje wykonano 27 grudnia w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pierwszą zaszczepioną osobą była Małgorzata Sobania - pielęgniarka epidemiologiczna PCCHZiG. Fot. Szpitale Pomorskie

Pierwsze szczepienie na Pomorzu // fot. Szpitale Pomorskie

28.12.2020 r.

W niedzielę, 27 grudnia na Pomorzu rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Szczepionki trafiły do personelu placówek ochrony zdrowia z tzw. grupy 0. Iniekcje wykonano w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku. Pierwszą zaszczepioną osobą w naszym województwie była Małgorzata Sobania - pielęgniarka epidemiologiczna PCCHZiG.

 
Agencja Rezerw Materiałowych w pierwszej turze przekazała pomorskim szpitalom 375 dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku póki co trafiło 75 sztuk. Dotarły tutaj 27 grudnia o godz. 10:00, a dwie godziny później odbyły się pierwsze szczepienia. W ramach pierwszej tury odbędą się one również w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej przy ul. Polanki w Gdańsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie oraz Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku.

- To dla nas wszystkich wyjątkowo trudny rok. Chcielibyśmy już wrócić do normalności. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy teraz zaufali ekspertom i zaszczepili się przeciwko COVID-19. Dzięki temu ochronimy nie tylko siebie, naszych bliskich, ale też innych, których codziennie mijamy na ulicy czy w sklepie. Pora przerwać tę szaleńczą epidemię - apeluje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Etap 0 - kto należy do tej grupy?


Zgodnie z zapowiedzią rządu w Polsce w pierwszej kolejności szczepione są osoby najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem - z racji swoich zawodowych obowiązków. Są wśród nich:

 • pracownicy szpitali węzłowych,
 • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
 • pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,
 • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
 • pracownicy uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych.
Do grupy „zero” zalicza się także personel niemedyczny pracujący w wymienionych miejscach, czyli pracownicy administracyjni i pomocniczy - bez względu na formę zatrudnienia (również wolontariusze i stażyści).
 

Etap I


Jak czytamy na stronie www.gov.pl - w etapie I ze szczepień skorzystają:

 • pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,
 • osoby powyżej 60. roku życia - zaczynając od najstarszych,
 • służby mundurowe, w tym wojsko oraz nauczyciele.

Szczepienie krok po kroku


Proces rejestracji do powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się prawdopodobnie już w połowie stycznia 2021 roku. Procedura będzie prosta i bezpieczna.

Poszczególne jej etapy to:

 • rejestracja - online: przez infolinię, u lekarza POZ lub poprzez Internetowe Konto Pacjenta,
 • zgłoszenie do punktu szczepień - kwalifikacja przez lekarza,
 • wykonanie szczepienia oraz obserwacja pacjenta po szczepieniu,
 • powtórzenie procesu po upływie 21 dni (bez konieczności ponownej rejestracji),

Szczepienia będą realizowane:

 • w przychodniach (POZ),
 • w szpitalach,
 • w szpitalach rezerwowych,
 • u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę.

Wkrótce na stronie www.gov.pl/web/koronawirus pojawi się mapa z punktami pobrań i szczepień w całej Polsce.

8 rzeczy, o których trzeba wiedzieć na temat szczepionki przeciwko COVID-19 - wg eksperta


W internecie pojawia się coraz więcej informacji dotyczących szczepionki przeciwko SARS-CoV-2. Część z nich wprowadza w błąd, część jest absurdalna, a część może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zebrało najczęściej pojawiające się pytania i poprosiło eksperta dr hab. Tomasza Smiatacza - kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych - aby na nie odpowiedział.Masz pytania - zadzwoń! 


Osoby, które chcą dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciwko COVID-19, mogą skorzystać z bezpłatnej i całodobowej infolinii pod numerem 989.

Natomiast dla dzwoniących z zagranicy i tych, których operatorzy nie obsługują numerów specjalnych, uruchomiono numer tel.: +48 22 62 62 989.
 
Informacje na temat szczepień można uzyskać w języku polskim, angielskim, ukraińskim oraz rosyjskim.
 

Dlaczego warto się zaszczepić przeciwko COVID-19?- Jeszcze w trakcie trwania pandemii otrzymujemy do rąk nowoczesną i bezpieczną szczepionkę, nad którą wiele lat pracowano. Dzięki temu można było ją tak skutecznie i szybko wprowadzić do badań klinicznych, by móc jeszcze w toku rozwijającej się fali zakażeń zaproponować do powszechnego użycia. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy się tego szczepienia obawiać. Gorąco zachęcam do tego, aby się tym szczepieniom poddawać, bo naprawdę dzięki temu możemy odmienić swoje życie - informuje dr hab. n. med. Katarzyna Sikorska, UCMMiT w Gdyni. 
Z bardzo dużym prawdopodobieństwem - sięgającym nawet 95% - szczepienie uchroni nas przed zakażeniem COVID-19.
 
Szczepiąc się, myślimy również o innych: członkach rodziny, przyjaciołach i znajomych. Ale także nieznajomych – ludziach spotkanych przypadkiem na ulicy lub w sklepie. Poprzez zaszczepienie przerwiemy łańcuch zakażeń.
 
Szczepionki na koronawirusa są dobrowolne, bezpłatne i skuteczne.
 
Od wybuchu epidemii na COVID-19 zmarło już ponad 1,5 mln ludzi na całym świecie. Każdy zaszczepiony to potencjalnie od kilku do kilkunastu osób uchronionych przed zarażeniem. Już 50% zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się koronawirusa.
 
Szczepiąc się, zyskujemy wewnętrzny spokój, wynikający z bezpieczeństwa własnego i najbliższych.
 
Szczepionki są badane przez polskie i unijne instytucje. O dopuszczeniu ich do użytku decyduje Europejska Agencja Leków.
 
Przed szczepieniem zostaniemy przebadani przez lekarza. Dzięki temu sprawdzimy swój aktualny stan zdrowia.
 
Szczepiąc się, przyczynimy się do szybszego znoszenia ograniczeń i powrotu do normalnego życia.

Szczepionki są najbardziej skuteczną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. 
 
A co oznacza powrót do normalności?

 • odejście od maseczek,
 • swobodne spotkania z rodziną i przyjaciółmi,
 • powrót dzieci do szkół i rozwój ich kompetencji społecznych,
 • dalszy rozwój gospodarki,
 • ochronę miejsc pracy oraz szansę na nowe zatrudnienia,
 • swobodny dostęp do basenów, siłowni, kin i teatrów,
 • wakacje bez ograniczeń,
 • poprawę jakości życia nas wszystkich.
 
 
 
Więcej szczegółów dotyczących szczepień w Polsce  można znaleźć na stronach: gov.pl/szczepimysie oraz gov.pl/koronawirus.


Źródło: gov.pl