Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

„Weekend w domu” – konkurs foto rozstrzygnięty

Konkurs fotograficzny

Konkurs fotograficzny "Weekend w domu"

21.04.2020 r.

Ostatni weekend, w który musieliśmy się powstrzymać przed spacerem do parku czy lasu za nami. Gdynianie pokazali na zdjęciach, że mimo słonecznej pogody zostali w domach.
 
W miniony piątek zaprosiliśmy Was do wspólnej zabawy fotograficznej i ogłosiliśmy mini konkurs na zdjęcie wykonane w czasie weekendu przez okno mieszkania.
Przysłaliście nam solidną porcję dobrych fotografii. Pokazaliście na nich widoki za waszymi oknami, ukwiecone parapety, balkony i ogrody. Pokazaliście, jak spędzacie w nich czas. Ale przede wszystkim pokazaliście, że jesteście odpowiedzialni i wbrew kuszącemu słońcu zostaliście w domach. Dziękujemy Wam za to oraz za wspólną zabawę.
 
Konkursy oczywiście rządzą się swoimi prawami. Obiecaliśmy pięć nagródgdyńskich T-shirtów. Pokazujemy więc tylko pięć fotografii, których autorom jury złożone z pracowników Referatu Relacji z Mediami Urzędu Miasta Gdyni postanowiło przyznać nagrody.

fot. Izabela Cysewska 
Fot. Izabela Cysewska
Ciekawa wieloplanowa kompozycja pokazująca w tle skąpane w słońcu osiedlowe podwórko, na drugim planie pustą zjeżdżalnię i na pierwszym planie dzieciaki, które od zewnętrznego świata oddziela ściana szkła. Można sobie wyobrazić, że dzieci te oddałyby swoje najlepsze zabawki za możliwość wyjścia na podwórko. Ale na zdjęciu widać, że one się wcale nie nudzą! - one się bawią w mycie okna. Świetne reporterskie i symboliczne zdjęcie.

fot. Agnieszka Gnap 
Fot. Agnieszka Gnap
Bardzo dobra kompozycja, w której przyciąga oko samotny przechodzień mijający zamkniętego Starbucksa. Dalej wzrok podąża za długimi cieniami przechodnia i latarni opustoszałą ulicą Armii Krajowej, po której jadą raptem trzy auta, by spocząć wreszcie na odległym morzu w tle. Spocząć i zawrócić, żeby przyjrzeć się uważniej architektonicznym ikonom gdyńskiego modernizmu. A wszystko to w złotym świetle zachodzącego słońca.

fot. Magdalena Nosal 
Fot. Magdalena Nosal
Ogłaszając konkurs obiecaliśmy docenić nie tylko walory artystyczne fotografii, ale i poczucie humoru, którego w trudnych czasach nie może nam zabraknąć. Zdjęcie Magdaleny Nosal jest nie tylko interesującą wieloplanową kompozycją, ale autorka zafundowała nam także dawkę ciepłego humoru nakładając na dziób balkonowego ptaka maseczkę. Ich używanie w miejscach publicznych jest przecież teraz obowiązkowe.

fot. Michał Pietrzak 
Fot. Michał Pietrzak
Fotografia jest ciekawa, gdy jest wieloplanowa, dzięki czemu można oszukać widza i z płaskiego, dwuwymiarowego obrazu zrobić złudzenie trójwymiarowości. I oczywiście, gdy jest zrobiona w dobrym lub ciekawym świetle. To przecież światło tworzy fotografię (gr. phōtós – światło; gráphō – piszę). I takie jest to zdjęcie. Na pierwszym planie mamy utrzymane w lekkim rozmyciu oparte o barierkę balkonu nogi zrelaksowanej osoby wpatrzonej w wieloplanowy widok – kolejne warstwy domów. W tle falująca linia lasu, za którym już za momencik zajdzie pomarańczowe słońce. A gdy wstanie po weekendzie, obserwator będzie mógł wstać z balkonu i pójść na spacer do lasu na horyzoncie.

fot. Aleksandra Sarnowska 
Fot. Aleksandra Sarnowska
W przeciwieństwie do innych zdjęć, na tej fotografii najważniejszy jest pierwszy plan – nie to co za oknem, lecz co na oknie. Zdjęcie intryguje i każe zadać sobie odrobinę trudu, by odczytać widziane na wspak hasło wyklejone wycinkami z gazet na szybie – BĘDZIE DOBRZE. I niech te optymistyczne przesłanie będzie podsumowaniem naszego konkursu.
 
Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w fotograficznej zabawie!