DLA MIESZKAŃCÓW

Zostań w domu. Odwiedź Urząd online

Budynek Urzędu Miasta w Gdyni widziany od strony al. Marszałka Piłsudskiego. Fot. Przemysław Kozłowski

W obliczu trwającej pandemii koronawirusa i rosnącej liczby zachorowań Urząd Miasta Gdyni w dalszym ciągu funkcjonuje w specjalnym trybie, tak, aby chronić zarówno mieszkańców, jak i pracowników. // fot. Przemysław Kozłowski

19.10.2020 r.

Gdynia została objęta czerwoną strefą COVID-19. Zaleca się niewychodzenie z domu bez wyraźnej konieczności. W obliczu trwającej pandemii koronawirusa i rosnącej liczby zachorowań Urząd Miasta Gdyni w dalszym ciągu funkcjonuje w specjalnym trybie, tak, aby chronić zarówno mieszkańców, jak i pracowników. Mieszkańcy mogą składać elektroniczne wnioski dotyczące ponad 150 usług.

                                              
Od 17 października w Gdyni obowiązuje czerwona strefa epidemii koronawirusa. Wiąże się to z wprowadzeniem w mieście dodatkowych zasad reżimu sanitarnego. Obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w przestrzeni publicznej, zmniejszyły się m.in. limity osób mogących podróżować pojazdami komunikacji miejskiej, a także uczestniczących w imprezach rodzinnych. Mieszkańcy w dalszym ciągu mogą bez przeszkód załatwiać sprawy urzędowe online – bez konieczności wychodzenia z domu.


- Urząd Miasta Gdyni działa nieprzerwanie od początku trwania epidemii, świadcząc usługi dla mieszkańców. Cały czas staramy się, aby ta usługa była jak najbardziej komfortowa i przede wszystkim bezpieczna. W zeszłym tygodniu uruchomiliśmy poczekalnię w holu budynku głównego, aby w sposób bezpieczny i komfortowy mieszkańcy mogli oczekiwać na realizację swoich usług, oczywiście za zachowaniem reżimu sanitarnego. Każda osoba wchodząca do budynku musi mieć zakryte usta i nos, oczywiście zachowywać dystans 1,5 metra, przed podejściem do okienka należy zdezynfekować ręce. Oczywiście poczekalnia będzie codziennie ozonowana, aby każdy mieszkaniec mógł się czuć bezpiecznie. Bardzo gorąco zachęcamy wszystkich mieszkańców do kontaktu online, poprzez Profil Zaufany i platformę Cyfrowego Urzędu, w której znajduje się ponad 150 usług, które można zrealizować bez wychodzenia z domu – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.

Magistrat z poczekalnią dla mieszkańców

 
Wizyty w urzędzie są w dalszym ciągu możliwe po wcześniejszym zarezerwowaniu terminu. Aby zapewnić klientom lepsze warunki, w holu głównym gdyńskiego magistratu powstała poczekalnia dla umówionych mieszkańców.
 
Poczekalnia znajduje się przy głównym wejściu do budynku przy al. Marszałka Piłsudskiego, zajmując przestrzeń przeznaczoną wcześniej m.in. na kiosk. Przy drzwiach obecny jest funkcjonariusz Straży Miejskiej, który umożliwi wejście do środka. Mieszkańcy zobowiązani są do zakrywania ust i nosa, zachowywania bezpiecznej odległości oraz dezynfekcji rąk.
 
W poczekalni będzie można też skorzystać z pomocy pracownika Gdyńskiego Centrum Kontaktu, który pomoże np. przy zakładaniu profilu zaufanego czy konta mieszkańca i wytłumaczy, jak urzędowe sprawy można w łatwy sposób załatwić online. Pracownik GCK poinstruuje mieszkańców o możliwości korzystania z Cyfrowego Urzędu i ePUAP, zakładania Profilu Zaufanego, zakładania konta mieszkańca i prowadzenia korespondencji z urzędem w sposób elektroniczny.
 
Warto pamiętać, że nadal funkcjonuje też wrzutnia na dokumenty przy wejściu głównym do obu budynków magistratu (przy al. Marsz. Piłsudskiego i przy ul. 10 Lutego).
 

Nadaj dokumenty w paczkomacie InPost

 
Od połowy września gdynianie mogą załatwiać wybrane urzędowe sprawy poprzez paczkomat. Wszystko dzięki współpracy Urzędu Miasta Gdyni oraz Inpostu. To prosty i wygodny sposób składania i odbierania dokumentów.
 
Gdyński Paczkomat Urząd 24 znajduje się przy budynku magistratu, od strony parkingu przy ulicy Bema. Umożliwia on szybkie, bezpieczne i bezkontaktowe załatwienie spraw związanych między innymi z: prawem jazdy, rejestracją pojazdu czy dowodem osobistym.

Paczkomat z logo Gdyni przy Urzędzie Miasta, przy parkingu na ul. Bema // fot. Magdalena Czernek
 
Jak wygląda nadawanie paczek w praktyce?
 
Dokumenty do urzędu nadać można w dowolnym paczkomacie na terenie całego miasta. Należy wejść na stronę www.gdynia.pl lub www.urzad24.inpost.pl/umgdynia, wypełnić formularz, opłacić i wydrukować etykietę nadawczą oraz spakować dokumenty – nie zapominając o naklejaniu wydrukowanej etykiety na kopertę. Później wystarczy umieścić kopertę w paczkomacie, skąd trafi ona w ręce urzędników.
 
Wymiary i waga paczek przekazywanych do Urzędu nie będą już przeszkodą. Wystarczy skorzystać z usługi Szybkiego Nadania i podać dane odbiorcy.
 
Jeżeli z powodu ograniczeń związanych z wymiarami lub wagą Twojej paczki nie możesz skorzystać z tańszej usługi InPost Urząd24 https://urzad24.inpost.pl/umgdynia, możesz nadać paczkomatem do Urzędu Miasta Gdyni dowolną przesyłkę, korzystając ze strony www.inpost.pl/SzybkieNadania, podając następujące dane odbiorcy: Urząd Miasta Gdyni, e-mail: paczkomat@gdynia.pl, telefon: 887 050 652 i wybierając paczkomat GDY36M (Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia).
 
Szczegółowe informacje na temat dokumentów, które można składać za pośrednictwem Paczkomatu, znajdują się na stronie: www.urzad24.inpost.pl/umgdynia
 

Jak funkcjonuje Urząd Miasta Gdyni w pandemii?

 
Kontakt z poszczególnymi komórkami Urzędu Miasta Gdyni możliwy jest drogą elektroniczną (Cyfrowy Urząd, ePUAP), za pomocą e-maila lub telefonicznie.
 
Sprawy online
 
Urząd Miasta Gdyni udostępnia aktualnie ponad 150 usług z możliwością składania wniosków elektronicznie, korzystając z platformy Cyfrowego Urzędu.
 
Można to zrobić pod adresem www.nasze.miasto.gdynia.pl/cu.
 
Aby skorzystać z tej możliwości, należy być posiadaczem bezpiecznego podpisu elektronicznego potwierdzonego certyfikatem kwalifikowanym lub profilu zaufanego. Profil zaufany jest bezpłatnym odpowiednikiem bezpiecznego podpisu elektronicznego.
 
W serwisie www.obywatel.gov.pl dostępnych jest obecnie 51 usług online. Aby skorzystać z platformy należy posiadać profil zaufany lub e-dowód.
 
Wizyty w urzędzie
 
W sprawach z zakresu: rejestracji pojazdów, prawa jazdy, dowodów osobistych, ewidencji ludności oraz urzędu stanu cywilnego konieczne jest wcześniejsze umówienie spotkania.
 
Rezerwacji można dokonać:
  • pod adresem www.gdynia.pl/bip/rezerwacje
  • za pomocą Konta Mieszkańca pod adresem www.gdynia.pl/konto - konieczność posiadania aktywnej Karty Mieszkańca
  • za pomocą aplikacji gdynia.pl (telefony z systemem android) - konieczność posiadania aktywnej Karty Mieszkańca
  • telefonicznie, pod numerem 58 626 26 26, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 16:00
 
Niezbędna lista telefonów kontaktowych

  • Referat Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów:
komórka rejestracji pojazdów - 58 668 87 35 oraz 58 668 87 36
komórka praw jazdy - 58 668 87 42 oraz 58 668 87 43
 
  • Referat Dowodów Osobistych - 58 668 87 05 oraz 58 668 87 15
  • Referat Ewidencji Ludności i Meldunków - 58 668 87 29 oraz 58 668 87 30
  • Urząd Stanu Cywilnego – 58 668 81 21