Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
DLA MIESZKAŃCÓW

Gdynia inwestuje w zdrowie mieszkańców i medyków

Testy na obecność koronawirusa dla medyków w specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru” // zdj. diagnostyka.pl

Testy na obecność koronawirusa dla medyków w specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru” // zdj. diagnostyka.pl

23.04.2020 r.

Laboratorium medyczne Grupy Diagnostyka, we współpracy z Miastem Gdynia, rozpoczęło akcję „Badamy-Wspieramy”. Bezpłatne testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 dla medyków będą się odbywać w specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru”, niezależnym od szpitali.

Punkt ruszył w środę, 22 kwietnia dzięki współpracy Grupy DIAGNOSTYKA i MIASTA GDYNI.
Gdyński Samorząd dla potrzeb prowadzenia bezpłatnych badań dla medyków przeznaczył kwotę 50.000 zł.

- Uważamy tę inicjatywę, jako niezwykle cenną i jako miasto popieramy projekt „Badamy-Wspieramy” z nadzieją, że będzie to nie tylko duże wsparcie dla personelu medycznego, który jest nam wszystkim, zwłaszcza teraz, niezwykle potrzebny, ale także dobra oferta dla osób indywidualnych, które chcą się zbadać na obecność koronawirusa i dla firm zainteresowanych badaniem swoich pracowników - informuje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. - Bez wątpienia niezwykle ważne jest, by dostępność badań nie stanowiła problemu, szczególnie dla personelu medycznego.

W Polsce personel medyczny może stanowić nawet 18 procent osób w grupie zakażonych koronawirusem. Do tej pory ponad 4,5 tysiąca medyków poddanych zostało kwarantannie. Jednocześnie nie wszyscy pracownicy sektora ochrony zdrowia są objęci badaniami finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Badania w Gdyni wykonywane są sprawdzoną metodą RT-PCR, przy użyciu testów wielogenowych, z certyfikatem CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami WHO. Tych samych, jakie wykonywane są przez Diagnostykę dla szpitali zakaźnych i szpitali jednoimiennych.

Pobranie próbek odbywa się w specjalnym punkcie pobrań typu „Drive&Go-Thru”, który znajduje się na terenie parkingu firmy Megadex Expo na ulicy Tadeusza Wendy 7/9 (obok laboratorium Diagnostyki).

- Pracownicy służby zdrowia odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią koronawirusa, stanowiąc przy tym grupę podwyższonego ryzyka zachorowania na Covid-19. Problem stanowi ograniczony dostęp do testów dla personelu medycznego poza szpitalami, co może skutkować dalszym rozprzestrzenieniem się epidemii. W odpowiedzi na to ruszamy z kolejnymi, tym razem w Gdyni, bezpłatnymi testami na obecność SARS-CoV-2 dla wybranych grup medyków - mówi prof. Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka.

Medycy mogą się zbadać od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 15:00, okazując dokument potwierdzający prawo wykonywania zawodu.

Organizatorzy zachęcają do włączenia się do inicjatywy kolejne podmioty. Projekt „Badamy-Wspieramy" mogą wspomóc również osoby indywidualne na platformie www.siepomaga.pl

Aby poznać zasady wsparcia programu darmowych badań dla medyków, firmy komercyjne oraz samorządy mogą skontaktować się telefonicznie lub mailowo z koordynatorami programu:

Jakubem Strzelczykiem - 519 469 026

Grzegorzem Polusem - 663 680 128

• wysyłając maila na adres badamy@diag.pl

Diagnostyka informuje, że w miarę możliwości organizacyjnych oraz dostępności badań mogą je wykonać także osoby indywidualne, które nie pracują w służbie zdrowia. W pierwszej kolejności testy przeprowadzane są jednak bezpłatnie u przedstawicieli wybranych zawodów medycznych, zwłaszcza pracujących poza szpitalami, które nie są objęte finansowaniem takich badań.
Codziennie, w każdym mobilnym punkcie pobrań, może być pobranych maksymalnie 120 próbek.

Punkt pobrań Drive&Go-Thru Grupy Diagnostyka jest drugim tego rodzaju miejscem w Gdyni.
Mobilny punkt testowania na obecność koronawirusa działa od także od połowy kwietnia przy Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni, jednakże jest on dedykowany wyłącznie pacjentom, którzy wcześniej zostali zarejestrowani i zakwalifikowani.

Także w przypadku tego punktu Miasto Gdynia przeznaczyło środki finansowe w kwocie 25.000 zł na częściowe pokrycie kosztów jego funkcjonowania.