DLA MIESZKAŃCÓW

Życie po COVID-19. WHO radzi jak o siebie zadbać

Mężczyzna w białej maseczce i ubrany w białą koszulę trzyma wyciągnięte przed siebie ręce. W dłoniach karteczkę z czerwonym napisem

fot. pixabay.com

23.11.2020 r.

Przebyłeś zakażenie COVID-19? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała właśnie poradnik, który stanowi wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po infekcji. Znajdują się w nim podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i były w związku z tym hospitalizowane.Poradnik przygotowany przez WHO (ang. World Health Organization) ma formę kilkunastostronicowej ulotki, zawierającej cenne porady dla osób, które były zarażone COVID-19 i mają już za sobą przebytą chorobę.

- Każdego dnia jesteśmy informowani o liczbie nowych przypadków koronawirusa, ale także o liczbie osób, które wyzdrowiały. Broszura, którą wydała Światowa Organizacja Zdrowia, skierowana jest właśnie do nich, a w szczególności do osób, które w wyniku zarażenia COVID-19 znalazły się w szpitalu. W samej Gdyni mamy na ten moment przeszło 4000 ozdrowieńców. Oczywiście nie wszyscy byli hospitalizowani, nie mniej zachęcam każdego z nich, a także rodziny i bliskich do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez WHO. To baza wiedzy, która z pewnością będzie służyć pomocą po przebytej chorobie – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia, koordynujący pracami gdyńskiego sztabu kryzysowego.
Na poradnik składa się kilka rozdziałów, które zwierają pożyteczne porady dla ozdrowieńców, a także instrukcje zachowań w przypadku niepokojących objawów, często pojawiających się po przebyciu COVID-19. Przedstawione ćwiczenia mają stanowić dodatek, do zaleceń, przekazanych przez personel medyczny przy wypisie ze szpitala.

W poszczególnych rozdziałach znajdziemy m.in. zalecenia dotyczące podejmowania aktywności fizycznej. Koronwirus atakuje przede wszystkim układ oddechowy. Z tego powodu ważne jest, by po przebyciu choroby nie przemęczać się. Ulotka prezentuje proste i bezpieczne ćwiczenia fizyczne, które będą wsparciem dla naszego ciała, nie stanowiąc jednocześnie zbyt dużego obciążenia.

W materiałach WHO znajdziemy również instrukcje postępowania w określonych sytuacjach, takich jak np. w przypadku wystąpienia duszności. Okraszona ilustracjami ulotka podpowie m.in. jaką pozycje przyjąć, by możliwie jak najlepiej złagodzić dyskomfort oddechowy.

[PDF, do pobrania] Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19

Ulotka dostępna jest do pobrania na stronie internetowej Światowej Organizacji Zdrowia, a także jako załącznik do niniejszego artykułu.