Gdynia Buduje

Bezpieczniej przy szkołach i przedszkolach

Remonty przy szkołach i przedszkolach na Dąbrowie i Karwinach // fot. ZDiZ

Remonty przy szkołach i przedszkolach na Dąbrowie i Karwinach // fot. ZDiZ

24.07.2020 r.

Na ulicach Chwaszczyńskiej, Wiczlińskiej i Korzennej trwają intensywne prace drogowe. Koncentrują się w pobliżu szkół i przedszkoli. W ich efekcie w trzech lokalizacjach zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Roboty zakończą się jeszcze w te wakacje, aby we wrześniu uczniowie i przedszkolaki mogli bezpieczniej zdążyć na pierwszy dzwonek.

Prowadzone roboty budowlane są efektem działania specgrupy ds. poprawy bezpieczeństwa dzieci. Przypomnijmy, że została ona powołana przez prezydenta Gdyni w celu uspokojenia ruchu w obrębie placówek edukacyjnych. Grupę tworzą m.in. inżynierowie ruchu, policja oraz urzędnicy zajmujący się inwestycjami, polityką rodzinną i edukacją. To oni przygotowali specjalną ankietę. Otrzymali ją dyrektorzy gdyńskich placówek oświatowych. Zadaniem dyrekcji było wskazanie najbardziej palących potrzeb zmian wokół szkół, tak aby ich podopieczni mogli bezpiecznie dojść lub dojechać rowerem na szkolne czy przedszkolne zajęcia.

- Na bieżąco analizujemy wskazane przez dyrektorów problemy i potrzeby. W sąsiedztwie trzech placówek: Przedszkolu nr 44, Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 oraz Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 4 zostaną wprowadzone konkretne zmiany w organizacji ruchu. Będą to m.in. Strefa Tempo 30, wyniesione przejścia dla pieszych, słupki blokujące wjazd pojazdom na chodnik, płyty fakturowane dla niedowidzących czy barierki przy wyjściu ze szkoły. Wszystkie te elementy uporządkują i uspokoją ruch pieszy i kołowy, co ma kolosalne znaczenie dla bezpieczeństwa uczniów i przedszkolaków. Wykorzystujemy przerwę wakacyjną, aby przeprowadzić wszystkie konieczne roboty drogowe i zdążyć przed rozpoczęciem roku szkolnego – podkreśla wiceprezydent Marek Łucyk, który przewodzi specgrupie ds. bezpieczeństwa.
Prace przy wyniesionym przejściu dla pieszych przy szkole na Dąbrowie // fot. ZDiZ
Wszystkie prace budowlane nadzorowane są przez inżynierów z Zarządu Dróg i Zieleni. Specjaliści od organizacji ruchu zadbali o każdy nowy element w postaci oznakowania poziomego, pionowego oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu.

– Każda z tych placówek ma inną specyfikę dojazdu i dojścia, dlatego bardzo cenne okazały się rekomendacje dyrektorów szkół. Po wnikliwych wizjach w terenie przygotowaliśmy optymalne rozwiązania, które m.in. uporządkują parkowanie i zredukują skalę niepożądanych manewrów kierowców, a nowe przejścia dla pieszych z pewnością ułatwią najmłodszym bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy – tłumaczy inż. Anna Hellich z gdyńskiego ZDiZ, która przygotowała nowe organizacje ruchu.

Co konkretnie zmieni się w sąsiedztwie szkół i przedszkoli?

Przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 przy ul. Wiczlińskiej powstaną:
 • wyniesione nowe przejście dla pieszych bezpośrednio przy wyjściu ze szkoły,
 • dwa wyniesione przejścia dla pieszych po obydwu stronach szkoły,
 • znaki pionowe: „przejście dla pieszych i „uwaga dzieci”,
 • bariera wygradzająca,
 • słupki blokujące.

Przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 przy ul. Chwaszczyńskiej pojawią się:
 • znaki pionowe: „ustąp pierwszeństwa”, „strefa ograniczonej prędkości do 30km/h”,
 • 2 oznakowane wyniesione przejścia dla pieszych (jedno o szerokości 4 metrów, drugie o szerokości 2,5 metra),
 • wymalowany na jezdni znak „strefa tempo 30 km/h”,
 • ok. 20 słupków blokujących,
 • bariera łańcuchowa,
 • 18 separatorów parkingowych.

W okolicy Przedszkola nr 44 przy ulicy Korzennej zostanie zrealizowane:
 • wyniesione przejście dla pieszych o szerokości 4 metrów,
 • linia ciągła podwójna,
 • powierzchnia wyłączona z ruchu,
 • kilkadziesiąt sztuk elementów prefabrykowanych, które zwężą jezdnię, aby wykluczyć parkowanie ograniczające widoczność,
 • ok. 20 słupków elastycznych.

- Liczymy, że bezpieczna droga do szkoły przekona rodziców, że ich pociechy będą mogły samodzielnie i bezpiecznie dojść lub dojechać rowerem do szkoły. Wprowadziliśmy elementy, które m.in. zniechęcą kierowców dojeżdżających do innych lokali usługowych zlokalizowanych przy szkołach, aby nie parkowali na chodnikach. Nowa organizacja ruchu ma wyeliminować złe nawyki kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożność na osiedlowych ulicach – dodaje wiceprezydent Marek Łucyk.