Gdynia Buduje

Budowa bazy LIZUD na ostatniej prostej

Pomarańczowe pługi, hala solna, miejsca parkingowe dla aut elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami, plac budowy // fot. ZDiZ

Pomarańczowe pługi, hala solna, miejsca parkingowe dla aut elektrycznych i osób z niepełnosprawnościami, plac budowy // fot. ZDiZ

16.11.2020 r.

Zarząd Dróg i Zieleni systematycznie monitoruje postęp prac na terenie bazy południowej. Inwestycja przy ul. Starochwaszczyńskiej to jedna z dwóch baz, gdzie będą stacjonować pługo-posypywarko-solarki i pojawi się specjalistyczne zaplecze do całorocznego utrzymania dróg. Wysokiej klasy sprzęt i nowoczesna infrastruktura umożliwi miastu koordynację najbliższego sezonu zimowego.

- Prowadzimy tę wieloetapową inwestycję w trudnym czasie pandemii, co znacząco wpływa na czas dostaw czy montaży. Jednak mimo niełatwych warunków deklarujemy gotowość zimową. Do Gdyni przyjechało już 12 pojazdów specjalnych z firmy Dobrowolski oraz 2 ładowarki teleskopowe Manitou. Posiadamy odpowiednie zapasy soli i jesteśmy w stanie profesjonalnie zadbać o główne arterie komunikacyjne. Wkrótce wybierzemy też firmy, które zadbają o utrzymanie zimowe pozostałych ciągów pieszych i drogowych we wszystkich dzielnicach miasta – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju - Ten hybrydowy model utrzymania dróg pozwoli nam m.in. decydować o ilościach sypanej soli, co przyniesie korzyści ekonomiczne i ekologiczne - dodaje wiceprezydent Łucyk.


- Nasza baza południowa jest już wyposażona w kluczowe elementy infrastruktury. Mamy halę solną z wytwornicą solanki oraz wagę przemysłową. Zamontowane zostały wszystkie instalacje wodno-kanalizacyjne. Gotowa jest też nawierzchnia bazy, ogrodzenie oraz odpowiednie oświetlenie terenu. Do końca listopada na bazie pojawi się zaplecze kontenerowe – wylicza Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

W najbliższym czasie wykonawca:

- dokończy prace brukarskie,
- wykona instalacje elektryczne wewnątrz hali solnej,
- zakończy roboty ziemne, humusowanie i nasadzenia zieleni.

W ostatniej fazie inwestycji odbędzie się montaż kontenerów socjalno-biurowych oraz wyposażenie ich w niezbędny sprzęt.

Przypomnijmy, że baza techniczna będzie posiadać parkingi dla samochodów ciężarowych, osobowych i sprzętu utrzymaniowego, stanowiska składowania piasku, kontener narzędziowy, stanowiska wykonywania obsługi codziennej pojazdów. Teren zostanie wyposażony w niezbędne media i zabezpieczony całodobowym monitoringiem.

Koszt inwestycji przy ul. Starochwaszczyńskiej to ponad 4 miliony złotych.