Gdynia Buduje

Droga rowerowa na północy Gdyni na ostatniej prostej

Droga rowerowa na północy Gdyni na ostatniej prostej, fot. Wydział Inwestycji UM

Droga rowerowa na północy Gdyni na ostatniej prostej, fot. Wydział Inwestycji UM

09.11.2020 r.

Zakończyła się budowa drogi rowerowej będącej częścią rozbudowy ul. płk. Dąbka - od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego. To kolejny odcinek międzynarodowej trasy EuroVelo na terenie Gdyni.


Wykonawcą inwestycji jest firma Eurovia Polska S.A. Prace budowlane zakończyły się zgodnie z umową, jednak zanim odcinek zostanie oddany do użytku, przed nami jeszcze procedury odbiorowe i zatwierdzenia docelowej organizacji ruchu.
- Miłośnicy jednośladów już wkrótce będą mogli korzystać z nowej infrastruktury rowerowej na północy Gdyni. Droga rowerowa poprawi komunikację na newralgicznym odcinku drogowym wzdłuż ulicy pułkownika Dąbka, a nowe chodniki i oświetlenie z pewnością zwiększą bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
W ramach inwestycji wykonano: drogę rowerową z SMA o długości ok. 400 metrów, roboty rozbiórkowe, demontażowe i ziemne. Na odcinku od ul. Andersa do ul.Kwiatkowskiego powstały także chodniki - na wysokości skweru im. Ireny Kwiatkowskiej, przy skrzyżowaniu z ul. Kwiatkowskiego oraz obustronny - na skrzyżowaniu z ul. Andersa. Dodatkowo odcinek zyskał nowoczesne oświetlenie, małą architekturę w postaci przysiadaków i podpórek dla rowerzystów oraz nasadzenia zieleni. Koszt inwestycji wyniósł 795 370,25 złotych brutto.
- To nie koniec inwestycji rowerowych w dzielnicach północnych Gdyni. Na realizację czeka już kolejny odcinek trasy EuroVelo - wzdłuż ul. Kwiatkowskiego do ul. Unruga – mówi Jakub Furkal, pełnomocnik prezydenta Gdyni, ds. komunikacji rowerowej.

mapa inwestycji „Rozbudowa ul. płk. Dąbka na odcinku od ul. Derdowskiego do ul. Kwiatkowskiego poprzez budowę drogi rowerowej – zadanie 1”, mat. dzielnice#wGdyni

Gdyńskie trasy dla miłośników jednośladów, wpisane w Euro Velo, rozciągają się na długości 19 kilometrów i obejmują dwa europejskie szlaki rowerowe: EuroVelo 10 (EV 10) i EuroVelo 13 (EV 13). Ukończone zostały odcinki w Orłowie, Redłowie, Śródmieściu oraz właśnie wzdłuż ulicy pułkownika Stanisława Dąbka. W 2021 roku planowana jest budowa odcinka wzdłuż ul. Kwiatkowskiego do ul. Unruga, a do realizacji pozostanie trasa wzdłuż ul. Janka Wiśniewskiego.

Inwestycja powstała w ramach projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.