Gdynia Buduje

Gotowość zimowa utrzymana

Pługo-posypywarka na Estakadzie Kwiatkowskiego // fot. Scania Polska S.A.

Pługo-posypywarka na Estakadzie Kwiatkowskiego // fot. Scania Polska S.A.

17.02.2021 r.

Mija kolejny tydzień z zimową aurą. Największe i najbardziej dokuczliwe opady śniegu gdynianie mają już za sobą. Jednak służby miejskie nadal bacznie obserwują prognozy pogody. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków dziś mają wystąpić opady śniegu, które nie zmienią się jednak w intensywne śnieżyce. Warto jednak wcześniej zaplanować podróż samochodem lub skorzystać z transportu miejskiego.


- Mamy za sobą wiele bardzo ciężkich dób walki z atakiem zimy. Utrzymujemy mobilizację sprzętu oraz pracowników, którzy prowadzą akcję odśnieżania, jak i działania związane z usuwaniem śliskości na drogach, ścieżkach rowerowych i chodnikach. W razie intensywnych opadów śniegu w mieście będzie pracować łącznie kilkadziesiąt pojazdów specjalnych, które są przygotowane do usuwania opadu i oblodzenia – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Główny układ komunikacyjny jest całodobowo monitorowany przez pracowników Letniego i Zimowego Utrzymania Dróg. Specjalny patrol drogowy wykonuje nocne objazdy dróg, a dyspozytorzy przekierowują pługo-posypywarki do newralgicznych rejonów miasta. W gotowości są także pojazdy specjalne podwykonawców, które dbają o przejezdność dróg o mniejszych znaczeniu komunikacyjnym. Pracownicy tych firm obsługują też mniejszy sprzęt oraz ręcznie odśnieżają i posypują kruszywem m.in. przystanki autobusowe, ścieżki rowerowe, tunele oraz schody.

Tylko w ciągu ostatniej doby komunalne pługo-posypywarki zabezpieczyły przed śliskością ponad 1000 km dróg! Do posypu wykorzystano mieszankę soli drogowej z piaskiem. Działania zimowe prowadzone są przez całą dobę. Kierowcy, dyspozytorzy i konserwatorzy pracują w systemie dwuzmianowym.

- Na bieżąco monitorujemy alerty pogodowe i optymalizujemy działania naszej floty aut specjalnych. Chcemy maksymalnie zabezpieczyć gdyńskie drogi przed niebezpieczną śliskością, ale równocześnie apelujemy do kierowców o rozwagę i odpowiednie przygotowanie aut do jazdy w trudnych warunkach zimowych. Jak pokazały ostatnie tygodnie, intensywny opad jest w stanie skutecznie utrudnić przejazd nawet naszym pojazdom, które często z powodu korków, nie mogły na czas dotrzeć do niektórych dzielnic – wyjaśnia Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego Zarządu Dróg i Zieleni.

Zgodnie z 60-godzinną prognozą serwisu IMC Meteo w czwartek, 18 lutego opady ustaną, jednak temperatura będzie nadal minusowa. Dopiero w piątek, 19 lutego termometry pokażą temperaturę oscylującą wokół zera stopni.