Gdynia Buduje

Kto zaprojektuje drugi etap parku rodzinnego na Małym Kacku?

Teren przy ul. Spokojnej, gdzie powstanie rodzinny park // fot. ZDiZ

Teren przy ul. Spokojnej, gdzie powstanie rodzinny park // fot. ZDiZ

23.03.2020 r.

Zarząd Dróg i Zieleni w Gdyni szuka wykonawców dokumentacji projektowo - kosztorysowej na zagospodarowanie terenu przy ul. Spokojnej. To kolejny etap zadania z Budżetu Obywatelskiego, w efekcie którego przestrzeń byłych ogródków działkowych na Małym Kacku zamieni się w rodzinne miejsce sportu i rekreacji.
 
Dokumentacja powinna być opracowana w oparciu o projekt Budżetu Obywatelskiego
z 2019 roku, który złożył pan Wiesław Karpisiak wraz z żoną. To ich kolejny wniosek, który ma doprowadzić do powstania rodzinnego parku na tym niewykorzystanym terenie. Przypomnijmy, że w przestrzeni parkowej ma funkcjonować m.in. strefa sportu, seniora, a nawet wydzielona strefa dla psów z urządzeniami agility. Jak podkreśla wnioskodawca oraz radni dzielnicy, inwestycja ta jest mocno wyczekiwana przez mieszkańców Małego Kacka.
 
- To ważny dzielnicowy projekt. Dzięki niemu zostanie wykorzystany wspaniały potencjał terenów przy ulicy Spokojnej. Projekt bowiem ma zadbać nie tylko o kwestie estetyzujące tę przestrzeń, ale stworzyć fantastyczne możliwości dla międzypokoleniowej integracji i rekreacji. Ten park ma uwzględnić różnorodne potrzeby starszych i młodszych gdynian, a zgodnie ze Standardami Dostępności miasta Gdyni, zostanie on przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Krótko mówiąc będzie to ogólnodostępna i nowocześnie zagospodarowana przestrzeń dla wszystkich mieszkańców – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
Co dokładnie powinien zawierać projekt drugiego etapu parku przy ulicy Spokojnej?
 
Zgodnie z koncepcją zagospodarowania tej przestrzeni projektant ma zaplanować:
- utwardzenie i wyrównanie ciągów pieszych,
- stworzenie strefy rekreacyjnej, w której planowana jest budowa ziemnego amfiteatru ze sceną,
- wyposażenie strefy wypoczynku w słupy z uchwytami do rozwieszenia prywatnych hamaków,
- zainstalowanie w strefie seniora urządzeń rekreacyjnych oraz małej architektury w postaci ławek z oparciami i podłokietnikami,
- stworzenie ogrodzonej strefy dla psów z urządzeniami agility oraz miejscem wypoczynku dla ich opiekunów.
Koncepcja projektowa I i II etapu parku rodzinnego przy ul. Spokojnej na Małym Kacku
 
Projektant powinien również uwzględnić naturalny, leśny charakter terenu przyszłego parku. Dlatego też większość urządzeń ma być wykonana z naturalnych materiałów i w naturalnej kolorystyce. Co ważne wszystkie zaprojektowane urządzenia mają posiadać odpowiednie certyfikaty i być odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Nawierzchnie parkowe również powinny być wykonane z materiałów mineralnych. Istotnym elementem projektu ma być też strefa zieleni, a projektant ma zadbać o zachowanie jak największej ilości istniejących drzew oraz krzewów.
 
Projektanci mogą składać swoje oferty do 31 marca br.