Gdynia Buduje

Metamorfoza placu zabaw w Małym Kacku

Piaskownica, ścianka wspinaczkowa, urządzenie zabawowe na placu zabaw przy ul. Wieluńskiej, które zostaną zastąpione przez nowoczesny sprzęt // fot.ZDiZ

Piaskownica, ścianka wspinaczkowa, urządzenie zabawowe na placu zabaw przy ul. Wieluńskiej, które zostaną zastąpione przez nowoczesny sprzęt // fot.ZDiZ

08.09.2020 r.

Na placu zabaw przy ul. Wieluńskiej już niedługo będzie kolorowo, nowocześnie i przede wszystkim bezpiecznie. Wczoraj ruszyła przebudowa popularnego miejsca spotkań najmłodszych mieszkańców Małego Kacka. Zgodnie z umową wykonawca robót ma 100 dni na realizację inwestycji. Oznacza to, że jeszcze w tym roku zmodernizowany plac będzie dostępny dla gdyńskich maluchów.

- Konsekwentnie doposażamy i unowocześniamy infrastrukturę zabawową. Przeznaczamy na to spore środki budżetowe, gdyż wiemy jak ważna jest integracja dzieci i możliwość zabawy na świeżym powietrzu. Przebudowa placu zabaw przy ul. Wieluńskiej będzie idealnym dopełnieniem funkcjonującego tu kompleksu sportowego. Tuż obok znajduje się niedawno zmodernizowane boisko do piłki nożnej oraz siłownia zewnętrzna. Jestem przekonany, że ta nowoczesna i bezpieczna przestrzeń będzie wielopokoleniowym punktem spotkań, zabaw i rekreacji – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Na podstawie przeprowadzonego postępowania przetargowego przebudowę placu przeprowadzi firma Green Poland z Gniewowa.

W pierwszej kolejności z terenu o powierzchni prawie 500 m2 zostaną usunięte stare, drewniane urządzenia zabawowe. W kolejnym etapie pojawią się różnego rodzaju nawierzchnie: żwirowe, syntetyczne, z kostki betonowej oraz trawiaste. Przestrzeń zyska różnorodne urządzenia. Będzie to m.in. piaskownica z interaktywnym panelem i sklepikiem, stolik z sitkiem, bujak w kształcie auta, przeplatanka „kwiatki”, labirynt, tuby do rozmawiania, gra podwórkowa, zestaw zabawowy wyposażony m.in. w ściankę wspinaczkową, podesty, zjeżdżalnię, panele edukacyjne, zjazdy rurowe, drążki gimnastyczne. Nie zabraknie też huśtawek dla starszych i młodszych dzieci.  Obok placu zostanie również zamontowany bardzo popularny zjazd linowy o długości 24 metrów.

- To bardzo dobra informacja dla najmłodszych mieszkańców Małego Kacka. Nowy plac zabaw będzie bowiem dysponował atrakcyjnymi urządzeniami zabawowymi, bezpiecznymi nawierzchniami i ogrodzeniem. Jestem pewny, że nowa przestrzeń zabaw zachęci jeszcze większą rzeszę mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na terenie ich dzielnicy - mówi Sebastian Jędrzejewski, radny miasta.

- Teren placu zostanie otoczony bezpiecznym ogrodzeniem z trzema furtkami. Od strony boiska będzie można dojść do niego betonową ścieżką. Zamontujemy tu ławki z oparciami i podłokietnikami, ławkę młodzieżową, stojaki rowerowe oraz kosze na odpady – wylicza inż. Urszula Kubicka- Formela, która z ramienia Zarządu Dróg i Zieleni będzie nadzorować tę inwestycję.

Koszt przebudowy placu to prawie 300 tysięcy złotych.