Gdynia Buduje

Metamorfozy gdyńskich placów zabaw

Te place zabaw w dzielnicy Pustki Cisowskie - Demptowo zostaną na nowo zagospodarowane // fot. ZDiZ

Te place zabaw w dzielnicy Pustki Cisowskie - Demptowo zostaną na nowo zagospodarowane // fot. ZDiZ

30.03.2020 r.

Nowe urządzenia zabawowe, sprzęt do ćwiczeń, elementy małej architektury oraz nowoczesne nawierzchnie. Wszystkie te nowości mają pojawić się w trzech wybranych lokalizacjach na Pustkach Cisowskich-Demptowie w ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego 2018. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni szuka wykonawcy, który na podstawie przygotowanej dokumentacji projektowo-kosztorysowej zrealizuje te zadania inwestycyjne.

Przetarg na wykonanie robót budowlanych ma doprowadzić do ostatecznego zagospodarowania terenów wskazanych przez wnioskodawczynię. Pani Emilia Rogała konsekwentnie od wielu lat zgłasza do Budżetu Obywatelskiego projekty, które diametralnie odmieniają dzielnicową przestrzeń zabaw i wypoczynku. Pomysły te cieszą się dużym wsparciem mieszkańców i wygrywają kolejne głosowania.

- To bardzo cenne inicjatywy, bo dzięki nim istniejące place zabaw i rekreacji zyskują nowe życie. To wielopokoleniowe miejsca integracji, które dzięki modernizacjom mogą nadal przyciągać mieszkańców. Z doświadczenia widzimy, że każda taka inwestycja podnosi nie tylko walory estetyczne przestrzeni i standardy bezpieczeństwa, ale i motywuje gdynian do aktywności. Liczę na sprawne wyłonienie wykonawcy tych robót, aby mieszkańcy Pustek Cisowskich-Demptowa mogli jeszcze w tym roku korzystać z tych outdoorowych atrakcji – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie zagospodarowanie trzech terenów rekreacji, które od wielu lat funkcjonują na terenie dzielnicy. Pierwszym z nich będzie plac zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Chabrowej 43. Ma tam powstać podjazd o nawierzchni gliniasto-żwirowej. Plac zyska też nowoczesne i odporne na działanie warunków atmosferycznych urządzenia zabawowe w postaci karuzeli „wirujący orbitrek” oraz sprężynowca „labirynt”. Na wskazanym przez projektanta obszarze ma pojawić się nawierzchnia trawiasta. Istniejące krzewy będą przesadzone, a zniszczone płyty i obrzeża betonowe zostaną usunięte, tak aby przestrzeń spełniała standardy bezpieczeństwa. Całość dopełnią nowe ławki z podłokietnikami.

Kolejna przestrzeń, która przejdzie metamorfozę jest zlokalizowana przy ulicy Rumskiej. Na istniejącym placu zabaw, na skarpie przy zjeżdżalni zostaną zamontowane nowe elementy wspinaczkowe w postaci chwytów (tzw. kamieni) i lin, a teren wokół zjeżdżalni zyska bezpieczną,  syntetyczną nawierzchnię. Wśród elementów zabawowych pojawią się urządzenie obrotowe oraz okrągła trampolina. Na placu będzie zainstalowana ławka młodzieżowa oraz nowy kosz na śmieci. Zgodnie z projektem wykonawca ma zadbać też o przebudowę istniejącego ogrodzenia oraz montaż naświetlaczy LED. Dzięki temu teren ten będzie nowocześnie i ekonomicznie doświetlony.
 
Również w tej lokalizacji zostanie wybudowana tzw. siłownia pod chmurką. Na bezpiecznych nawierzchniach gliniasto-żwirowej, żwirowej oraz trawiastej zostaną zainstalowane urządzenia do ćwiczeń tj. wahadło, orbitrek, koła tai-chi, zestaw drążków. Będą to certyfikowane sprzęty, odporne na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych. Zgodnie ze standardami na terenie pojawi się kosz na śmieci oraz tablica z regulaminem. Istniejąca latarnia zyska dodatkowy naświetlacz LED, dzięki czemu plac do ćwiczeń będzie bezpiecznie doświetlony.
 
Przeprowadzenie robót budowlanych będzie dotyczyć też placu zabaw przy ul. Gulgowskiego. Wykonawca ma zadbać o usunięcie z jego terenu zniszczonych urządzeń, a na ich miejsce pojawią się huśtawka wahadłowa typu bocianie gniazdo oraz bujak sprężynowy. Aby zachować bezpieczne strefy bezpieczeństwa istniejące urządzenia tj. bujak sprężynowy, piaskownica ze stolikiem oraz tablica z regulaminem zostaną odnowione i przestawione. Teren zyska nowe nawierzchnie: syntetyczną oraz z kostki betonowej.
 
- Przebudowa części placu zabaw przy ul. Gulgowskiego, uzupełnienie o nowe zabawki placu zabaw przy ul. Rumskiej oraz dodanie elementów siłowni zewnętrznej oraz wykonanie drugiej części przyszkolnego placu zabaw - to realizacja pozostałej części wygranych projektów BO "Miejsca zabawy i rekreacji". Są to inwestycje wyczekiwane przez mieszkańców Pustek Cisowskich - Demptowa, którzy w 2018 roku dali tym projektom głosy uzyskując nagrodę +1 za najwyższą frekwencję wśród dzielnic. Głosy były tym chętniej oddawane, że dotyczyły kilku miejsc w dzielnicy i mieszkańcy byli świadomi, że są to miejsca z ich najbliższej okolicy. Mieszkańcy liczą na to, że już w tym sezonie letnim będą mogli korzystać z udoskonalonych miejsc rekreacji. Część z nowych elementów, np. podjazd do placu zabaw przy szkole czy huśtawka bocianie gniazdo na placu przy ul. Gulgowskiego, służyć będą także osobom z niepełnosprawnością – podkreśla Emilia Rogała, wnioskodawczyni projektów.

Na oferty wykonawców ZDiZ czeka do 6 kwietnia br. do godz. 12:00.

Łączny koszt wykonania tych trzech zadań inwestycyjnych to 214 629,99 złotych.