Gdynia Buduje

Nowa nawierzchnia placu i alejki na cmentarzu w Redłowie

cmentarz w Redłowie widziany z góry, trwają prace nad wymianą nawierzchni

Trwają prace na Cmentarzu Wojennym w Redłowie // fot. Marcin Mielewski ZDiZ

Trwają prace na Cmentarzu Wojennym w Redłowie. Na zlecenie Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni powstają tam nowe alejki oraz nawierzchnia dwóch placów.

Redłowski cmentarz jest miejscem szczególnym dla mieszkańców Gdyni, znajdują się tu m.in. groby wojenne żołnierzy walczących o wyzwolenie Gdyni podczas II wojny światowej. Spoczywają tu m.in. zwłoki legendarnego pułkownika Stanisława Dąbka, dowódcy obrony Wybrzeża.

– To ważne miejsce pamięci zyska zupełnie nowy wygląd. Zadanie polega na wymianie nawierzchni ścieżki prowadzącej od strony ul. Lucjana Cylkowskiego, ścieżek i stopni schodów okalających polską część cmentarza, placu głównego przy krzyżu oraz wymianie nawierzchni placu głównego otoczonego tablicami upamiętniającymi ofiary wojny i pomnikiem. Nowa nawierzchnia pojawi się również na placu poniżej – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Renowacja polskiej części cmentarza wojennego przy ul. Legionów w Gdyni Redłowie rozpoczęła się w tym miesiącu. Prace zgodnie z planem mają zakończyć się w grudniu.

– Koszt inwestycji to około 500 tys. złotych. Środki na ten cel, Miasto Gdynia otrzymała od Wojewody Pomorskiego – mówi Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Nawierzchnia placów będzie wykonana z kostki betonowej, alejki na polskiej części cmentarza zostaną wykonane z kolei z kruszywa naturalnego.

– Prace są zaawansowane, została wykonana już nawierzchnia na placu poniżej placu głównego oraz nowa nawierzchnia przed grobem płk. Dąbka. Aktualnie wykonawca układa nawierzchnię na placu głównym. Trwają również prace przygotowawcze na alejkach – mówi Michał Felon, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

  • ikonaOpublikowano: 18.11.2022 12:00
  • ikona

    Autor: Magdalena Wojtkiewicz (m.wojtkiewicz@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 18.11.2022 15:39
  • ikonaZmodyfikował: Karolina Szypelt
ikona