Gdynia Buduje

Nowa organizacja ruchu na ul. Kołłątaja

Mapka przedstawiająca nową, jednokierunkową organizację ruchu na odcinku ul. Kołłątaja // mat.pras. #dzielnicewGdyni

Mapka przedstawiająca nową, jednokierunkową organizację ruchu na odcinku ul. Kołłątaja // mat.pras. #dzielnicewGdyni

13.04.2021 r.

Na ul. Kołłątaja trwają intensywne prace remontowe. 150-metrowy odcinek ulicy będzie miał nową, równą nawierzchnię, co bezsprzecznie poprawi komfort oraz bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie. Po remoncie zmieni się nie tylko wizualna strona tej przestrzeni. Tydzień po jego zakończeniu zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu.


Gęsta zabudowa i nasilony ruch kołowy nie ułatwia mieszkańcom Grabówka ani jazdy, ani parkowania na ul. Kołłątaja. Ponadto bliskość Śródmieścia powoduje, że kierowcy dojeżdżający do centrum czy pobliskiego Powiatowego Urzędu Pracy nierzadko szukają miejsc parkingowych właśnie na tej ulicy. dlatego mieszkańcy okolicznych domów, kamienic i bloków mają problem nie tylko z dojazdem, ale też swobodnym parkowaniem.

- Na ul. Kołłątaja poprawimy nie tylko stan nawierzchni. We współpracy z Radą Dzielnicy Grabówek wprowadzamy na wyremontowanym odcinku ruch jednokierunkowy. To sprawdzone rozwiązanie, które nie tylko uspokoi ruch kołowy, ale podniesie też poziom bezpieczeństwa pieszych. Poza tym nowe, wytyczone miejsca postojowe uporządkują kwestie związane z parkowaniem. Zyskają zatem piesi, mieszkańcy oraz kierowcy - wskazuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Projekt organizacji ruchu jest już zatwierdzony. Zgodnie z nim na ul. Kołłątaja:
  • zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy od centrum w stronę Chyloni - na odcinku od ul. bpa Stanisława Okoniewskiego do ul. ks. Wojciecha Surmana,
  • zostaną wyznaczone miejsca postojowe do parkowania równoległego. Od skrzyżowania z ul. Okoniewskiego po lewej stronie ulicy powstanie 12 miejsc postojowych, a za przystankiem autobusowym, po prawej stronie, będzie wyznaczonych 14 miejsc postojowych,
  • będą zamontowane nowe znaki pionowe informujące o kierunku ruchu oraz miejscach parkingowych.

Powyższa organizacja ruchu zacznie obowiązywać od 22 kwietnia br.

Przystanek autobusowy o nazwie „Kołłątaja 02” pozostanie w tej samej lokalizacji. Nie będzie też zmian w częstotliwości kursowania autobusu linii nr 102.
- Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ul. Kołłątaja, na odcinku od ul. Okoniewskiego do ul. Surmana, przyniesie korzyści nie tylko właścicielom okolicznych domów, ale też osobom zamieszkujących ten rejon Grabówka. Mniejsze natężenie ruchu to także bezpieczniejsza droga do sklepu, szkoły, przedszkola czy przystanku autobusowego – wylicza Anna Myszka, radna Gdyni.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku ruch jednokierunkowy został wprowadzony na ul. Beniowskiego, która znajduje się w bliskim sąsiedztwie ul. Kołłątaja.

Remont nawierzchni ul. Kołłątaja oraz wprowadzenie elementów nowej organizacji ruchu nadzorowany jest przez gdyński Zarząd Dróg i Zieleni.
  • Trwa frezowanie nawierzchni odcinka ul. Kołłątaja // fot. ZDiZ
  • Zfrezowana nawierzchnia odcinka ul. Kołłątaja // fot. ZDiZ
  • Na czas remontu na ul. Kołłątaja obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu // fot. ZDiZ