Gdynia Buduje

Nowa „zebra” na ulicy Śląskiej

Przy Śląskiej już działa nowe przejście dla pieszych. Na zdj. od prawej Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Barbara Marchwicka - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. przestrzeni publicznych, Katarzyna Anielska z Rady Dzielnicy Działki Leśne i inż. Tomasz Delekta z ZDiZ // fot. Kamil Złoch

Przy Śląskiej już działa nowe przejście dla pieszych. Na zdj. od prawej Marek Łucyk - wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, Barbara Marchwicka - pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. przestrzeni publicznych, Katarzyna Anielska z Rady Dzielnicy Działki Leśne i inż. Tomasz Delekta z ZDiZ // fot. Kamil Złoch

Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni udostępnił naziemne przejście dla pieszych na ulicy Śląskiej. Beneficjentami nowego rozwiązania są przede wszystkim osoby mające problemy z poruszaniem się, opiekunowie z dziećmi w wózkach oraz seniorzy. Co ważne, zlokalizowany obok tunel nadal będzie dostępny dla pieszych.

Długo wyczekiwana „zebra” powstała dzięki dofinansowaniu z Budżetu Obywatelskiego 2018. Jednak realizacja tego projektu okazała się bardziej złożona i wymagała wykonania kompleksowej przebudowy rejonu skrzyżowania ulic Nowogrodzkiej/Podolskiej ze Śląską.

- To kolejna inwestycja z Budżetu Obywatelskiego premiująca pieszych mieszkańców Gdyni. Jest ona zgodna z naszą księgą Standardów Dostępności, co znaczy, że uwzględnia potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Za łączną kwotę prawie 220 tysięcy złotych wybudowaliśmy przejście dla pieszych, które posiada odwodnienie, energooszczędne oświetlenie oraz sygnalizację świetlną. A co najważniejsze jest bezpiecznym i komfortowym rozwiązaniem dla mieszkańców – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.



Nowe przejście powstało na wysokości skrzyżowania ulic Śląskiej z Nowogrodzką/Podolską. W tym rejonie znajdują się liczne sklepy, punkty usługowe, siedziba Wydziału Edukacji UM Gdyni, przychodnia zdrowia oraz przystanek autobusowy. Przejście to jest też elementem ciągu pieszego łączącego Działki Leśne ze Śródmieściem.

- Projekt tego przejścia powstał po to, aby polepszyć komunikację mieszkańców Działek Leśnych ze Śródmieściem. Jako młoda mama z dziećmi i wózkiem miałam wielokrotnie problem z pokonaniem tunelu. Nowe przejście jest też odpowiedzią na potrzeby osób starszych, które teraz mogą bezpieczniej i wygodniej pokonać ulicę Śląską - wyjaśnia Katarzyna Anielska, radna dzielnicy Działki Leśne, która wspólnie z Maciejem Zielonką była współinicjatorką tego projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zgodnie z dokumentacją projektową gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zadbał o wszystkie elementy tej inwestycji - Chodniki zostały przebudowane zgodnie ze Standardami Dostępności. Zastosowaliśmy kostkę kamienną, betonową oraz płyty fakturowane, które ułatwiają komunikację osobom niedowidzącym i niewidomym. Wymieniliśmy również krawężniki na łukach w rejonie przejścia - tłumaczy inż. Tomasz Delekta, który nadzorował te inwestycję z ramienia Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.

W pasie rozdziału powstał szeroki na 2 metry i długi na 8 metrów azyl. Dodatkowo zyskał on oznakowanie w postaci znaków D-6 (przejście dla pieszych). Przy przejściu poprowadzono przyłącze energetyczne i zamontowano dwie lampy z energooszczędnymi oprawami LED. Nowa „zebra” wymagała również przebudowy sygnalizacji świetlnej. Rejon skrzyżowania zyskał łącznie 6 sygnalizatorów, z czego 2 sztuki dedykowano pojazdom wyjeżdżającym z ulicy Nowogrodzkiej i Podolskiej. Pracują one w trybie ostrzegawczym, informując kierowców o pieszych na przejściu.

Przycisk dla pieszych korzystających z nowego przejścia, fot. Kamil Złoch

Warto podkreślić, że w ramach całej inwestycji przeprowadzono też bardzo istotne prace podziemne, dzięki którym przejście ma przebudowaną kanalizacją deszczową. Jej koszt to ok. 25 tys. złotych. Wykonano dwa dodatkowe wpusty uliczne wraz z przykanalikami o łącznej długości prawie 20 metrów, które zapewnią właściwe odwodnienie przejścia. Będą „przechwytywać” wody opadowe i zminimalizują ich ilość na przejściu, co w efekcie polepszy komfort i bezpieczeństwo pieszych.

Zadowolenia z powstania przejścia nie ukrywa też Barbara Marchwicka, Pełnomocnik Prezydenta ds. Przestrzeni Publicznych, która podkreśla - Do tej pory przez ul. Śląską, tj. na dł. niemal 1,5 km, można było przejść w poziomie terenu jedynie na wysokości Wzgórza św. Maksymiliana. Kolejne przejście było dopiero na Grabówku. To utrudnia poruszanie nie tylko osobom o ograniczonej mobilności, ale np. rodzicom z wózkami dziecięcymi czy osobom z zakupami. Dodatkowe, wygodne i dobrze oświetlone przejście piesze oczywiście nie rozwiązuje kolejnych problemów z dostępnością i „zszyciem” miasta. Tym niemniej, w szerszym kontekście, to bardzo dobra oddolna inicjatywa.

Galeria zdjęć

ikona Pobierz galerię
  • ikonaOpublikowano: 08.01.2020 10:30
  • ikona

    Autor: Hanna Wyszyńska (h.wyszynska@zdiz.gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 08.01.2020 11:59
  • ikonaZmodyfikował: Małgorzata Omachel - Kwidzińska
ikona