Gdynia Buduje

Nowe, bezpieczne przejścia na nowy rok szkolny

Wyniesione skrzyżowanie przed szkołą, fot. Gdynia.pl

Wyniesione skrzyżowanie przed szkołą, fot. Gdynia.pl

30.08.2019 r.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zwiększa tempo prac przy inwestycjach zlokalizowanych przy placówkach edukacyjnych. Wszystko po to, aby powracający uczniowie i przedszkolaki mogli bezpiecznie rozpocząć naukę.

Takim przykładem jest inwestycja na Grabówku, w ramach której wykonano progi zwalniające oraz wyniesione przejścia dla pieszych na ulicach Grabowo, Beniowskiego i Kapitańskiej. To newralgiczne punkty w rejonach przyszkolnych, które po przebudowie zyskają nowe, bezpieczne oblicze.

- Jesteśmy przekonani, że zakres robót, które przeprowadziliśmy w obrębie tych trzech ulic, uporządkuje i uspokoi ruch kołowy. Kierowcy będą bowiem zmuszeni dostosować prędkość do nowych warunków. Dzięki temu uczniowie oraz przedszkolaki będą mogli spokojniej i przede wszystkim bezpieczniej czuć się na drodze – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto dodać, że wyniesione przejścia i progi to nie wszystko. - Każda taka inwestycja to dodatkowe elementy, które sprawiają, że cały nowy układ drogowy stanowi przemyślaną całość. Działamy kompleksowo i w ramach ustalonego budżetu staramy się wprowadzić jak najwięcej wartościowych rozwiązań drogowych – podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
 
Jedną z osób sygnalizujących potrzeby zmian była gdyńska radna Anna Myszka. - Obok szkoły działa już także strefa tempo 30. Zmiany są spójne z polityką miasta, które dąży do tego, aby przy każdej szkole było bezpieczniej. Parking, który powstał obok szkoły docelowo w połowie września zamieni się w parking „kiss and ride” dla rodziców, którzy podwożą swoje dzieci. Wcześniej parkowali na chodniku, doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji. Dochodziło do nich także na samym skrzyżowaniu – mówi Anna Myszka, radna miejska Gdyni.
 
Co dokładnie zrealizowano w ramach inwestycji:

  • wybudowano dwa wyniesione przejścia: przy przedszkolu nr 8 (ul. Kapitańska 15) oraz w rejonie Gdyńskiej Szkoły Społecznej przy (ul. Kapitańskiej 37)
  • wyniesiono skrzyżowanie ulic Grabowo i Beniowskiego przy Szkole Podstawowej nr 17
  • poszerzono chodniki w obrębie skrzyżowania ulic Grabowo i Beniowskiego
  • zbudowano chodnik i dodano zieleńce, na których zasiano trawę
  • zbudowano cztery miejsca parkingowe
  • zadbano o oznakowanie pionowe i poziome


- Wykonawca robót zapewnił, że teren inwestycji zostanie odpowiednio przygotowany przed 2 września. Jesteśmy na ostatniej prostej. Trwają prace porządkowe i kończy się malowanie oznakowania poziomego, tzw. „zebr” - podsumowuje Tomasz Krzak, nadzorujący prace z ramienia gdyńskiego ZDiZ.

- Inwestycja kosztowała 160 000 zł i została sfinansowana z budżetu Miasta Gdyni. Warto podkreślić, że była ona kolejnym, ważnym etapem zaplanowanych tutaj zmian. Przypominam, że w wyniku konsultacji społecznych z mieszkańcami i radnymi Grabówka, ulica Kapitańska stała się jednokierunkowa.  To w dużym stopniu uspokoiło i uporządkowało ruch samochodowy. Następnym krokiem będzie wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicy Bieniowskiego - zapowiada wiceprezydent Łucyk.
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl