Gdynia buduje

Nowe, bezpieczne przejścia na nowy rok szkolny

Wyniesione skrzyżowanie przed szkołą, fot. Gdynia.pl
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Dlatego też gdyński Zarząd Dróg i Zieleni zwiększa tempo prac przy inwestycjach zlokalizowanych przy placówkach edukacyjnych. Wszystko po to, aby powracający uczniowie i przedszkolaki mogli bezpiecznie rozpocząć naukę.

Takim przykładem jest inwestycja na Grabówku, w ramach której wykonano progi zwalniające oraz wyniesione przejścia dla pieszych na ulicach Grabowo, Beniowskiego i Kapitańskiej. To newralgiczne punkty w rejonach przyszkolnych, które po przebudowie zyskają nowe, bezpieczne oblicze.

- Jesteśmy przekonani, że zakres robót, które przeprowadziliśmy w obrębie tych trzech ulic, uporządkuje i uspokoi ruch kołowy. Kierowcy będą bowiem zmuszeni dostosować prędkość do nowych warunków. Dzięki temu uczniowie oraz przedszkolaki będą mogli spokojniej i przede wszystkim bezpieczniej czuć się na drodze – przekonuje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto dodać, że wyniesione przejścia i progi to nie wszystko. - Każda taka inwestycja to dodatkowe elementy, które sprawiają, że cały nowy układ drogowy stanowi przemyślaną całość. Działamy kompleksowo i w ramach ustalonego budżetu staramy się wprowadzić jak najwięcej wartościowych rozwiązań drogowych – podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
 
Jedną z osób sygnalizujących potrzeby zmian była gdyńska radna Anna Myszka. - Obok szkoły działa już także strefa tempo 30. Zmiany są spójne z polityką miasta, które dąży do tego, aby przy każdej szkole było bezpieczniej. Parking, który powstał obok szkoły docelowo w połowie września zamieni się w parking „kiss and ride” dla rodziców, którzy podwożą swoje dzieci. Wcześniej parkowali na chodniku, doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji. Dochodziło do nich także na samym skrzyżowaniu – mówi Anna Myszka, radna miejska Gdyni.
 
Co dokładnie zrealizowano w ramach inwestycji:

  • wybudowano dwa wyniesione przejścia: przy przedszkolu nr 8 (ul. Kapitańska 15) oraz w rejonie Gdyńskiej Szkoły Społecznej przy (ul. Kapitańskiej 37)
  • wyniesiono skrzyżowanie ulic Grabowo i Beniowskiego przy Szkole Podstawowej nr 17
  • poszerzono chodniki w obrębie skrzyżowania ulic Grabowo i Beniowskiego
  • zbudowano chodnik i dodano zieleńce, na których zasiano trawę
  • zbudowano cztery miejsca parkingowe
  • zadbano o oznakowanie pionowe i poziome


- Wykonawca robót zapewnił, że teren inwestycji zostanie odpowiednio przygotowany przed 2 września. Jesteśmy na ostatniej prostej. Trwają prace porządkowe i kończy się malowanie oznakowania poziomego, tzw. „zebr” - podsumowuje Tomasz Krzak, nadzorujący prace z ramienia gdyńskiego ZDiZ.

- Inwestycja kosztowała 160 000 zł i została sfinansowana z budżetu Miasta Gdyni. Warto podkreślić, że była ona kolejnym, ważnym etapem zaplanowanych tutaj zmian. Przypominam, że w wyniku konsultacji społecznych z mieszkańcami i radnymi Grabówka, ulica Kapitańska stała się jednokierunkowa.  To w dużym stopniu uspokoiło i uporządkowało ruch samochodowy. Następnym krokiem będzie wprowadzenie jednego kierunku ruchu na ulicy Bieniowskiego - zapowiada wiceprezydent Łucyk.
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl
  • Nowa infrastruktura drogowa przed szkołą, fot. Gdynia.pl