Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
Gdynia Buduje

Pogórze zostanie połączone

Pogórze zostanie połączone, mat.#dzielnicewGdyni

Pogórze zostanie połączone, mat.#dzielnicewGdyni

28.05.2021 r.

Hydro-Mag sp. z o.o. wybuduje schody prowadzące od ul. Platynowej do ul. ppłk. Ignacego Szpunara na Pogórzu. Wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja połączy dolną z górną częścią tej dzielnicy.

 
– W pierwszym postępowaniu przetargowym udało nam się wyłonić wykonawcę inwestycji. Potrzebę jej realizacji dostrzegła  jeszcze w poprzedniej kadencji Rada Dzielnicy Pogórze. Obecni radni postanowili zwiększyć środki na to zadanie, co podkreśla, jak ważny dla mieszkańców Pogórza jest ten projekt – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Według założeń schodami będzie można przejść już za 25 tygodni – podkreśla wiceprezydent.
 
W ramach inwestycji powstaną 150-metrowe schody wraz z pochylnią dla wózków i balustradą. Połączą one ul. Platynową z ul. ppłk. I. Szpunara. Po prawej stronie będą nakładki na poręcze z oznaczeniami w alfabecie Braille’a. Wzdłuż schodów staną ławki i przysiadaki, a na ich początku i końcu - kosze na odpady. Nawierzchnia chodnika powstanie głównie z brukowej kostki betonowej. Niektóre odcinki będą jednak wykonane z kostki granitowej oraz płyt integracyjnych, zgodnie ze Standardami Dostępności Miasta Gdyni. Schody zostaną odwodnione i „wpięte” do kanalizacji deszczowej. Pojawi się też nowoczesne oświetlenie.

Jak podkreślała Elżbieta Sierżęga, radna Gdyni:

– Istniejąca wydeptana ścieżka to ważny pieszy ciąg komunikacyjny łączący naszą dzielnicę. Cieszę się, że nowa infrastruktura poprawi bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Poza schodami pojawi się tam także nowoczesne oświetlenie, mała architektura i nasadzenia zieleni. Inwestycja z pewnością ułatwi poruszanie się pieszym oraz opiekunom z wózkami.

W ramach inwestycji przewidziano także profilowanie skarpy w rejonie ciągu komunikacyjnego, na dowiązaniu do istniejącego terenu. Ponadto uporządkowana zostanie zieleń, pojawią się trawniki i nowe nasadzenia – brzozy brodawkowate i wierzby purpurowe.

– Nowy ciąg pieszy z pewnością będzie alternatywą dla ul. Czernickiego, tzw. serpentyny, na której dzięki władzom miasta, w miejscach, gdzie było to możliwe, został położony chodnik. Tego typu zamierzenia budowlane są wartością dla mieszkańców. Cieszę się, że jako rada dzielnicy kontynuowaliśmy to przedsięwzięcie i uda się je doprowadzić do szczęśliwego finału – podkreśla Agnieszka Pstrągowska, wiceprzewodnicząca Rady Dzielnicy Pogórze.


wydeptany ciag komunikacyjny łączący części dzielnicy Pogórze, fot. #dzielnicewGdyni
 
Koszt inwestycji to 500 tys. złotych brutto, wykonawca zobowiązał się do zrealizowania jej w ciągu 25 tygodni od podpisania umowy.