Gdynia Buduje

Rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego

trwające prace na ul. Kwiatkowskiego, wykonana ścieżka rowerowa, chodniki

Trwa rozbudowa ul. E. Kwiatkowskiego // fot. UM

21.04.2022 r.

Trwa realizacja jednej z najważniejszych dla północnych dzielnic Gdyni inwestycji. W piątek, 22 kwietnia zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu związane z rozbudową ul. E. Kwiatkowskiego.

- Rozbudowa ul. Kwiatkowskiego na odcinku od ul. płk. Dąbka do ul. Unruga to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji drogowych na północy naszego miasta. To inwestycja, która znacząco wpłynie na komfort i czas dojazdu do domów tysięcy mieszkańców Gdyni i gmin ościennych. Inwestycja wkroczyła w końcową fazę realizacji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.


W dniach 22.04-15.06 na przebudowywanym odcinku ul. E. Kwiatkowskiego od ul. Unruga do ul. płk. Dąbka mogą wystąpić zmiany w organizacji ruchu związane z układaniem warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni.

W związku z prowadzoną przebudową:

 • od 25 kwietnia do 11 maja zamknięta zostanie łącznica zjazdowa do ul. Unruga,
 • od 10 do 12 maja zamknięta zostanie łącznica wjazdowa z ul. Unruga,
 • od 9 do 14 maja zamknięty zostanie wjazd na ul. Podgórską, Ledóchowskiego, do budynków przy ul. Kwiatkowskiego 102 i 104, zjazd do garaży,
 • od 9 do 14 maja planowane jest również asfaltowanie głównych jezdni, a 12 maja wyłączony zostanie lewoskręt z Oksywia (objazd zostanie poprowadzony pętlą od strony ul. Maciejewicza).


Kompleksowa rozbudowa ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego rozpoczęła się w lutym minionego roku. Prace na tym newralgicznym odcinku drogowym na północy Gdyni realizuje firma Strabag Sp. z o.o. a koszt inwestycji opiewa na kwotę ponad dwudziestu milionów złotych.

- Prace przy rozbudowie ul. Kwiatkowskiego idą pełną parą, stan zaawansowania robót to około 85%. Po zakończeniu robót ul. Kwiatkowskiego będzie miała dwa buspasy (po jednym w każdym kierunku jazdy), a także trzy pasy ruchu (dwa do góry, jeden na dół), obustronne chodniki i drogę dla rowerów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Podsumowanie wykonanych prac:

 • zakończono roboty konstrukcyjne: zbiornika retencyjnego, komory spadowej oraz studni osadnikowej,
 • zakończono prace teletechniczne,
 • zrealizowano ponad 10 000 m2 jezdni, pozostało ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni,
 • zakończono budowę linii oświetleniowej, zamontowano nowe lampy oświetleniowe uliczne i parkowe, trwają roboty demontażowe starego oświetlenia,
 • zakończono budowę chodników po prawej stronie jezdni,
 • zakończono przebudowę kanalizacji sanitarnej, trwają prace wykończeniowe,
 • zakończono przebudowę kanalizacji deszczowej, trwają prace wykończeniowe,
 • zakończono układanie kanalizacji kablowej dla sygnalizacji świetlnej, aktualnie trwa montaż pętli indukcyjnych oraz prace wykończeniowe,
 • zakończono budowę warstw konstrukcyjnych ścieżki rowerowej, aktualnie trwa układanie warstw bitumicznych,
 • zakończono budowę zatok autobusowych o nawierzchni betonowej oraz peronów przystankowych,
 • rozpoczęto humusowanie terenów zielonych wraz z obsianiem nasionami traw – stan zaawansowania robót to około 50%

Zaplanowane prace: ułożenie warstwy ścieralnej nawierzchni jezdni, oznakowanie pionowe i poziome oraz elementy bezpieczeństwa ruchu, dokończenie sygnalizacji świetlnej wraz z jej uruchomieniem, montaż elementów małej architektury oraz inne prace wykończeniowe.

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji przebudowywane jest także skrzyżowanie z ul. Podgórską. Mieszkańcy zyskają chodniki, zmodernizowaną infrastrukturę przystankową oraz sygnalizację świetlną. Powstaje nowa kanalizacja deszczowa, a całość dopełni nowoczesne oświetlenie w technologii LED i mała architektura. Amatorzy jednośladów pojadą kolejnym fragmentem drogi rowerowej, realizowanej w ramach międzynarodowej trasy R-10, który powstaje po jednej stronie i będzie połączony z oddanym w ubiegłym roku odcinkiem trasy biegnącym od ul. Andersa do ul. Kwiatkowskiego.

Droga rowerowa powstająca w ramach ww. inwestycji jest realizowana z projektu „Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym – utworzenie trasy R-10 na obszarze Gdyni” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa pomorskiego na lata 2014–2020.