Gdynia Buduje

Uszkodzenie dylatacji estakady Kwiatkowskiego

Na zdj. briefing prasowy z udziałem Wojciecha Szczurka, prezydenta Miasta Gdyni oraz Marka Łucyka- wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju // fot. gdynia.pl

Na zdj. briefing prasowy z udziałem Wojciecha Szczurka, prezydenta Miasta Gdyni oraz Marka Łucyka- wiceprezydenta Gdyni ds. rozwoju // fot. gdynia.pl

22.06.2021 r.

21 czerwca wieczorem na Estakadzie Kwiatkowskiego, na wysokości ulicy Morskiej w kierunku obwodnicy, doszło do awarii dylatacji jezdni. Uszkodzenie nastąpiło w wyniku bardzo wysokich temperatur oraz dużego obciążenia trasy przez wzmożony ruch samochodów ciężarowych.


AKTUALIZACJA (GODZ. 15:15)

W związku z uszkodzeniem dylatacji na Estakadzie Kwiatkowskiego w środę, 23 czerwca od godz. 6:00 do późnych godzin wieczornych zamknięte będą obie jezdnie głównej trasy na wysokości skrzyżowania z ulicą Morską. W tym czasie zostaną przeprowadzone prace przy uszkodzonych dylatacjach. Wykonawca zamontuje płyty z blach, które – przy zwężonej szerokości jezdni i ograniczonej prędkości – zapewnią bezpieczny przejazd zarówno pojazdom osobowym, jak i ciężarowym. W trakcie robót ruch w kierunku Obłuża oraz obwodnicy będzie odbywał się łącznicami zjazdowymi i wjazdowymi przez skrzyżowanie z ulicą Morską. Otwarcie przejazdu na tym odcinku planowane jest na czwartek, 24 czerwca.

Apelujemy do kierowców o ostrożność i dostosowanie się do tymczasowej organizacji ruchu.


Służby mundurowe i miejskie niezwłocznie podjęły decyzję o zamknięciu odcinka (dwóch pasów jezdni), na którym doszło do uszkodzenia. Dodatkowo w miejscu awarii zawężono prawy pas ruchu w kierunku Obłuża. Ustawiono też specjalne znaki informujące o zmianie organizacji ruchu. Wszystkie pojazdy kierujące się w stronę obwodnicy zostały przekierowane na dolny zjazd do skrzyżowania estakady z ulicą Morską. Umożliwiło to dojazd do czynnego i sprawnego odcinka estakady w kierunku obwodnicy.We wtorek, 22 czerwca rano na miejsce awarii przyjechał prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz Marek Łucyk, wiceprezydent ds. rozwoju. Towarzyszyli im inżynierowie z Zarządu Dróg i Zieleni oraz firma zajmująca się utrzymaniem estakady. Specjaliści z branż technicznych zostali powołani do specjalnego zespołu ekspertów, który w trybie pilnym przygotuje harmonogram działań naprawczych. Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju, będzie kierował pracami grupy. Ekspertyza będzie podstawą do rozpoczęcia prac naprawczych i dokładnego zapoznania się ze skalą uszkodzeń. Do tego czasu zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu.

– Od wczoraj pracują służby miejskie i firmy zewnętrzne. Analizujemy sytuację, aby jak najszybciej zamówić części do naprawy. Wypracowujemy też rozwiązania, które czasowo usprawnią ruch, choćby osobowy, w tym newralgicznym punkcie Trasy Kwiatkowskiego – podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Od godzin porannych dostosowano już tryb działania sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Estakady Kwiatkowskiego z ulicą Morską. Wydłużono czas wyświetlania zielonego światła, co pozwoli na szybszy przejazd w stronę Obwodnicy Trójmiasta. Inżynierowie systemu Tristar na bieżąco śledzą sytuację i dopasowują tryb działania sygnalizacji do aktualnych warunków na drodze.

– Rozpatrujemy różne warianty poprawy obecnego stanu. Jedną z opcji jest zabezpieczenie miejsca uszkodzenia, wybudowanie progu zwalniającego z płyt betonowych, który umożliwiłby ruch samochodom osobowym. Jednak ta opcja wymaga dodatkowych analiz, których wyniki będą znane za około 2 dni. Chcemy upewnić się, że takie rozwiązanie jest przede wszystkim bezpieczne – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. – Nawet jeśli zastosujemy powyższy wariant, to samochody ciężarowe nadal będą kierowane do zjazdu w dół, do skrzyżowania estakady z ulicą Morską – dodaje wiceprezydent.

Obecnie wszystkie pojazdy kierowane są w dół, w stronę skrzyżowania z ulicą Morską.

Warto podkreślić, że cyklicznie wykonywane są przeglądy techniczne obiektów inżynieryjnych na terenie całego miasta. W ubiegłym roku, zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej, wymieniono m.in. dylatacje. Ostatni przegląd nie wskazał zagrożenia awarii dylatacji w tym miejscu. Jednak tropikalne temperatury oraz bardzo intensywny ruch transportowy, m.in. na trasie obwodnica – port, doprowadził do tego uszkodzenia.

O zmianach w organizacji ruchu na wyłączonym odcinku estakady będziemy informować na bieżąco.