Gdynia Buduje

Wielki Kack. Ruszyła przebudowa placu zabaw

Żółte koparki na terenie placu zabaw i budynek szkoły z lotu ptaka // fot. ZDiZ, #DzielnicewGdyni

Żółte koparki na terenie placu zabaw i budynek szkoły z lotu ptaka // fot. ZDiZ, #DzielnicewGdyni

13.11.2020 r.

Koparka, łopaty i robotnicy budowlani - tak teraz wygląda teren 300-metrowego placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 20. To właśnie tu rozpoczęła się bardzo wyczekiwana modernizacja przestrzeni zabaw i integracji. Przeprowadzi ją firma FB - Jelcz Sp. z o.o., która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zagospodarowanie tego terenu.


- To świetna informacja dla uczniów młodszych i starszych klas placówki przy ul. Starodworcowej. Już niedługo będą mogli bezpiecznie korzystać z nowoczesnych urządzeń edukacyjnych oraz nawierzchni przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. A co najważniejsze zmodernizowany plac zabaw będzie oferować nie tylko zabawki dla maluchów, ale też strefę dla nastolatków. Takie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli zaktywizować i zintegrować szkolną społeczność - mówi Marek Łucyk, Wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wykonawca inwestycji rozpoczął już demontaż starych, zużytych urządzeń zabawowych oraz nawierzchni. Projekt nowego placu zakłada montaż nowoczesnych urządzeń i elementów do zabaw i rekreacji ruchowej, które m.in. umożliwią dzieciom wykonywanie ćwiczeń zręcznościowych. Będą to:
  • wielofunkcyjny zestaw zabawowy zawierający m.in. podesty, zjeżdżalnie klasyczne, zjeżdżalnię rurową, ścianki wspinaczkowe, drabinki stalowe pionowe, linową siatkę pionową typu pająk, ruchome wiszące pierścienie, rurę strażacką, panele tematyczne,
  • potrójna huśtawka,
  • podwójne drążki,
  • dwuczęściowa tablica do rysowania,
  • urządzenie w postaci tablicy „alfabet Braille’a”,
  • urządzenie do pisania lustrzanego,
  • stolik z planszami do gry w szachy oraz „chińczyk”,
  • ławki z oparciami,
  • ławka młodzieżowa.
- Dbamy o to, by poza wysoką jakością gdyńskiej edukacji młodzi ludzie mogli także w sposób aktywny i kreatywny  spędzać czas wolny od nauki. Nieprzypadkowo montujemy takie urządzenia jak stolik do gry w szachy czy dobrze znanego wszystkim „chińczyka”. Rozwijanie zdolności matematycznych i logicznego myślenia poprzez zabawę jest równie ważne i przynosi doskonałe efekty -  podkreśla Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent ds. jakości życia.

Ponadto na placu pojawią się nawierzchnie z płyt betonowych, trawiastej oraz syntetycznej.
 

- Nowy plac zabaw na pewno stanie się bezpiecznym miejscem integracji młodych ludzi. I na stworzeniu jak największej liczby takich przestrzeni nam zależymówi Michał Guć, wiceprezydent ds. innowacji. – Co ważne nie tylko uczniowie szkoły będą mogli z tej przestrzeni korzystać, przyszkolny teren tradycyjnie udostępnimy mieszkańcom dzielnicy.

Zieleń sąsiadująca z miejscem zabaw pozostanie nienaruszona.

Radości z inwestycji nie ukrywają też przedstawiciele Rady Dzielnicy Wielki Kack oraz Rady Rodziców. To dzięki ich dobrej współpracy z miejskimi urzędnikami doszło do realizacji przebudowy tego przyszkolnego terenu zabaw.  Aleksandra Korbeń, przewodnicząca Rady Rodziców, podkreśla zaangażowanie wszystkich stron i wsparcie finansowe, które zadeklarowały obie rady. 
- Wszyscy jesteśmy przekonani, że nowo wyremontowany plac zabaw zyska popularność nie tylko podczas szkolnych przerw, jak i po skończonych zajęciach - mówi Korbeń.