Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji) Uwaga! Na estakadzie Kwiatkowskiego, w kierunku obwodnicy, na wysokości ulicy Morskiej, miała miejsce awaria dylatacji jezdni. Obowiązuje zmieniona organizacja ruchu. (Więcej informacji)
Gdynia Buduje

Wolniej i bezpieczniej na ul. Halickiej

Kolaż zdjęć: nowy próg zwalniający na ul. Halickiej oraz trwające prace modernizacyjne chodnika // fot. ZDiZ

Kolaż zdjęć: nowy próg zwalniający na ul. Halickiej oraz trwające prace modernizacyjne chodnika // fot. ZDiZ

25.05.2021 r.

Kolejna dzielnicowa ulica zyska nową organizację ruchu. Drogowcy rozpoczęli pierwszy etap robót na ul. Halickiej, gdzie powstał już próg zwalniający, a chodnik na wysokości sklepu Biedronka jest właśnie modernizowany. Dzięki temu droga do Szkoły Podstawowej nr 13 będzie bezpieczniejsza, w szczególności dla najmłodszych dzieci, które samodzielnie pokonują dystans pomiędzy domem a szkołą.


– Rozpoczęliśmy kolejne realizacje drogowe w rejonach gdyńskich placówek edukacyjnych. W ramach działań podnoszących bezpieczeństwo ruchu przy szkołach wprowadzamy Strefy Tempo 30, barierki, słupki odblaskowe czy wyniesione przejścia dla pieszych. Tym razem poprawimy standard chodników i zadbamy o to, aby zredukować prędkość jazdy w bezpośrednim sąsiedztwie podstawówki przy ul. Halickiej. Próg zwalniający z pewnością zmobilizuje kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Tym samym dzieci docierające do swojej szkoły będą mogły bezpieczniej do niej dojść i wrócić do domu – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Nowa organizacja ruchu będzie polegała na wprowadzeniu jednego kierunku na odcinku ul. Halickiej od zjazdu do sklepu Biedronka do skrzyżowania z ul. ks. bpa J. B. Szlagi oraz wprowadzeniu kontraruchu rowerowego. Istniejący, tzw. podrzutowy próg zwalniający został już zlikwidowany. W jego miejsce pojawił się nowy – z kostki o szerokości 250 cm. Wysokość zaprojektowanego wyniesienia progu to ok. 8-10 cm. Całość uzupełnią nowe znaki pionowe.

– Konsekwentnie promujemy komunikację pieszą wśród gdyńskich uczniów. Teraz, gdy większość dzieci i młodzieży wróciła do nauki stacjonarnej, musimy pamiętać o ostrożniejszej jeździe w rejonie placówek edukacyjnych. Poprawa bezpieczeństwa ruchu pieszego przy szkołach to nasz priorytet. Jestem przekonany, że nowa organizacja ruchu na ul. Halickiej uspokoi ruch kołowy w tym rejonie. Kolejna gdyńska droga do szkoły będzie lepiej oznakowana i bezpieczniejsza – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.


Roboty drogowe na ul. Halickiej nadzorują inżynierowie z Referatu Utrzymania Dróg i Obiektów Inżynierskich ZDiZ w Gdyni.

– Ul. Halicka objęta jest strefą ograniczonej prędkości do 30 km/h. Jednak z punktu widzenia uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 każde dodatkowe spowolnienie ruchu kołowego będzie korzystne. Nowy próg zwalniający wymusi na kierowcach ostrożniejszą i wolniejszą jazdę. Komfort pieszych zapewni też zmodernizowany chodnik. Korzystają z niego nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy zmierzający do lokalnych punktów usługowo-handlowych. Dziękuję radzie rodziców za współpracę przy tych zmianach – mówi Sebastian Jędrzejewski, radny Miasta Gdyni.

Wykonanie nowej organizacji ruchu w ciągu ul. Halickiej jest finansowane w ramach umowy drogowej ze środków przekazanych przez inwestora JM Nieruchomości BIS sp. z o.o. w wysokości 105 000 zł.