Gdynia Buduje

Zmiany na Unruga – szukamy projektantów

Przebudowy doczeka się jedna z najważniejszych dróg na północy Gdyni, fot. MGGP Aero / Gdynia.polska3d.pl

Przebudowy doczeka się jedna z najważniejszych dróg na północy Gdyni, fot. MGGP Aero / Gdynia.polska3d.pl

21.07.2020 r.

Fragment ulicy Unruga, który rozciąga się od Estakady Kwiatkowskiego do prowadzącej na Oksywie ul. Bosmańskiej przejdzie dużą metamorfozę. Miasto ogłosiło już przetarg na projekt, który obejmie przebudowę jezdni i skrzyżowań. Powstanie też droga rowerowa i nowe chodniki.

To jedna z kluczowych dróg na północy Gdyni, którą setki mieszkańców codziennie przemieszczają się do pracy lub szkoły. Łączy Obłuże i Oksywie z Estakadą Kwiatkowskiego. Wkrótce jej fragment czeka przebudowa – miasto ogłosiło przetarg, który wyłoni wykonawcę dokumentacji projektowej. Firma, która złoży najkorzystniejszą ofertę zajmie się też pracami geodezyjnymi i nadzorem autorskim.

Inwestycja obejmie odcinek ul. Unruga sięgający od skrzyżowania z Estakadą Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ulicą Bosmańską.

- To jeden z najbardziej newralgicznych odcinków w tej części Gdyni. Wiemy, że mieszkańcy Obłuża i Oksywia czekają na zmiany w ciągu ulicy Unruga. Wkrótce doczekają się nie tylko nowej nawierzchni, ale także nowych, bezpiecznych dróg rowerowych i chodników. Przebudujemy okoliczne skrzyżowania tak, aby uwzględnić potrzeby pieszych, rowerzystów i samych kierowców – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Projektanci będą musieli uwzględnić wymianę nawierzchni ulicy Unruga na taką, która bez problemów obsłuży też ruch ciężarówek i przebudowę skrzyżowań z mniejszymi drogami. Powstanie również nowa, bezpieczna droga rowerowa i obustronne chodniki. Całość uzupełni system m.in. kanalizacji deszczowej i nowe oświetlenie

Termin składania ofert w przetargu to 18 sierpnia 2020 roku. Na wykonanie projektu budowlanego przewidziano maksymalnie 64 tygodnie od dnia podpisania umowy z przyszłym wykonawcą.