Gdynia Buduje

Zmiany w organizacji ruchu na Grabówku

Tak powstają nowoczesne antyzatoki autobusowe na ul. Kapitańskiej // fot. ZDiZ

Tak powstają nowoczesne antyzatoki autobusowe na ul. Kapitańskiej // fot. ZDiZ

07.05.2020 r.

Spore zmiany szykują się na Grabówku. Zgodnie z intencją mieszkańców odcinek ulicy Beniowskiego będzie umożliwiał przejazd tylko w jednym kierunku. Tymczasem na ulicy Kapitańskiej autobus będzie zatrzymywał się przy nowoczesnych antyzatokach. Nowa organizacja ruchu przyniesie zatem wyczekiwane uspokojenie ruchu i większy ład w zakresie parkowania.

Kwestie związane z organizacją ruchu, problemami parkingowymi na ulicy Beniowskiego były wielokrotnie podnoszone podczas dzielnicowych spotkań. Decyzja o zmianie organizacji ruchu jest następstwem konsultacji społecznych, w których uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, jednostek miejskich, radni dzielnicy Grabówek oraz mieszkańcy tej dzielnicy.

- Ta inwestycja to efekt długotrwałych analiz i licznych konsultacji z mieszkańcami. W ich efekcie ulica Beniowskiego na odcinku od ulicy Grabowo do ulicy Demela będzie jednokierunkowa. Z kolei ulica Kapitańska zyska tzw. antyzatoki autobusowe. To optymalne rozwiązania, które są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Dzięki nim nastąpi uspokojenie ruch kołowego na ulicy Beniowskiego i zwiększy się poziom bezpieczeństwa pieszych - wyjaśnia Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że już wcześniej gdyński ZDiZ wprowadził elementy uspokajające ruch na ulicach Kapitańskiej i Grabowo. Wykonano tam m.in. wyniesione przejścia dla pieszych i progi zwalniające.  Ruch w tym rejonie był na bieżąco analizowany, co pozwoliło podjąć decyzję o kolejnych zmianach. 

Satysfakcji ze zmian na ulicy Beniowskiego nie ukrywa też Anna Myszka, radna miasta Gdyni, która była mocno zaangażowana w proces konsultacji społecznych - Bardzo dziękuję Radzie Dzielnicy Grabówek za ogromne zaangażowanie związane ze zmianą organizacji ruchu. Jednokierunkowa ulica Beniowskiego to nie tylko uspokojenie ruchu, ale przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, jak i dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 17 oraz przedszkola nr 8.

Co zmieni się na ulicy Beniowskiego i Kapitańskiej?

Ulica Beniowskiego będzie jednokierunkowa, od ul. Grabowo do ul. Demela. Z kolei na odcinku, od ul. Kapitańskiej (Placu Neptuna) do ul. Demela, będzie funkcjonował ruch dwukierunkowy.

Trzy przystanki autobusowe na ul. Beniowskiego w kierunku od Placu Neptuna do ul. Grabowo zostaną zlikwidowane. W zamian zostaną wyznaczone trzy nowe przystanki na jednokierunkowej ulicy Kapitańskiej w kierunku Chyloni:
  • przy Placu Neptuna
  • przy schodach łączących z ul. Beniowskiego
  • przed skrzyżowaniem z ul. Grabowo.
Z czego dwa przystanki zostaną wykonane w nowoczesnej formule antyzatok (inaczej peronu półwyspowego, wysepki autobusowej, czyli miejsca poszerzenia chodnika kosztem jezdni w bezpośrednim rejonie przystanku).
Mapka ze zmianami w organizacji ruchu na ul. Beniowskiego // mat.pras.

- Aby ilość likwidowanych miejsc postojowych była jak najmniejsza, zdecydowaliśmy wykonać dwa przystanki w formie antyzatok. Dzięki nim pojazdy komunikacji miejskiej będą zatrzymywały się na lewym pasie, a prawy będzie oddelegowany do parkowania. Antyzatoki sprawią, że pojazdy jadące za autobusem nie będą mogły go wyprzedzić w trakcie jego postoju. Będą też wygodnym i bezpiecznym miejscem oczekiwania na przyjazd autobusu – tłumaczy inż. Monika Karnowska z Referatu Organizacji Ruchu z gdyńskiego ZDiZ, która koordynowała przygotowanie nowej organizacji ruchu.

Prace związane z prawidłowym oznakowaniem nowej organizacji ruchu potrwają do końca maja. A nowa organizacja ruchu zacznie obowiązywać po zakończeniu wszystkich koniecznych procedur odbiorowych.