Aktualności - новини

Pierwsza rodzina z Ukrainy w gdyńskim schronisku

Serhii, Mariia i Daria, pierwsi uchodźcy już w Gdyni // fot. Marcin Mielewski

Serhii, Mariia i Daria, pierwsi uchodźcy już w Gdyni // fot. Marcin Mielewski

Jechali do nas prawie cała dobę. Serhii, Mariia i ich ośmiomiesięczna córeczka Daria. Pierwsze ukraińskie rodziny powoli docierają do Gdyni. Zakwaterowanie mają zapewnione w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A.


Zapakowali kilka niezbędnych ubrań, wsiedli w samochód i w nocy opuścili mieszkanie, które kupili dopiero rok temu. Mieszkają 5 kilometrów do Kijowa. Serhii, Mariia i ich ośmiomiesięczna córeczka Daria.

Poźnym wieczorem w piątek, 26 lutego dotarli do Gdyni i zostali zakwaterowani w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. Mają ładny pokój z własną łazienką.

Nie chcą publicznie ani się wypowiadać, ani pokazywać twarzy. Boją się tego, co ich może spotkać po powrocie do kraju. Bardzo chcą wrócić na Ukrainę, ale nie mają pojęcia, kiedy to będzie możliwe. Wojna trwa.


– Od wczorajszej nocy gościmy w schronisku rodzinę z maleńkim dzieckiem. Jest to mama, tata i ośmiomiesięczna dziewczynka. Przybyli w nocy, są zmęczeni, zestresowani, przerażeni całą sytuacją. Bardzo prosimy o uszanowanie ich prywatności – mówi Jolanta Złoch, dyrektorka Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Gdyni.

Przypomnijmy, że przyjeżdżające do Gdyni ukraińskie rodziny z dziećmi – lub osoby z koniecznością dłuższego pobytu – są kwaterowane w Schronisku Młodzieżowym przy ul. Energetyków 13 A. Przygotowano tam w sumie 132 miejsca.

Kryzysowe zakwaterowanie będzie wkrótce także realizowane w halach Gdyńskiego Centrum Sportu. Jeśli się okaże, że i ta baza to za mało w stosunku do ilości napływających obywateli Ukrainy – miasto uruchomi dodatkowe miejsca.

Od piątku, 25 lutego w Gdyni działa również całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim: +48 723 236 666

Infolinia z założenia będzie przeznaczona dla osób poszukujących wsparcia w postaci: noclegu, posiłku czy pomocy psychologicznej.

Stacjonarne centrum recepcyjne dla przyjezdnych, w uzgodnieniu z pomorskimi samorządami oraz Wojewodą Pomorskim, powstaje w Gdańsku.

  • ikonaOpublikowano: 26.02.2022 11:12
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 09:27
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona

Zobacz także