Aktualności - новини

Z Ukrainy do Polski – jak podróżować z pupilem?

GLW przygotował procedurę dotyczącą dokumentów dla zwierząt towarzyszących uchodźcom z Ukrainy // fot. Michał Puszczewicz/archiwum

GLW przygotował procedurę dotyczącą dokumentów dla zwierząt towarzyszących uchodźcom z Ukrainy // fot. Michał Puszczewicz/archiwum

Uciekają z kraju objętego wojną, ale nie zapominają o swoich pupilach, które są przecież członkami rodziny. Główny Lekarz Weterynarii przygotował tymczasową procedurę, która umożliwi uchodźcom z Ukrainy wjazd do Polski ze zwierzętami towarzyszącymi. Wytyczne dotyczą przewożenia przez granicę pupili bez kompletu dokumentów weterynaryjnych.

 
Nowe wytyczne Głównego Inspektoratu Weterynarii mają usprawnić przewóz zwierząt z terenów objętych wojną, przy jednoczesnym zachowaniu jak najmniejszego ryzyka przeniesienia chorób zakaźnych do Polski lub innych krajów Unii Europejskiej.

Czego dotyczą tymczasowe procedury? Zwierzęta towarzyszące uchodźcom z Ukrainy nie muszą mieć badań serologicznych w kierunku miana przeciwciał przeciwko wściekliźnie. Powinny za to posiadać:

  • mikrochip, pozwalający na ich identyfikację,
  • paszport,
  • ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie – nie starsze niż 12 miesięcy.

Jeżeli przewożone zwierzę nie spełnia któregoś z wymogów, ich właściciel będzie musiał wypełnić odpowiednie oświadczenie, w którym poda wszystkie dane swojego pupila. Do czasu spełnienia wymienionych warunków, zwierzę zostanie objęte kwarantanną pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej.

Jeżeli nie będzie można udokumentować szczepienia, lub jest nieważne, zwierzę zostanie zaszczepione przeciwko wściekliźnie oraz oznakowane przez Urzędowego Lekarza Weterynarii w miejscu jego tymczasowego pobytu na terenie Polski. Wszystkie koszty związane ze szczepieniami i znakowaniem są pokrywane z budżetu państwa.

Natomiast pozostałe zwierzęta towarzyszące, np. gryzonie, króliki czy płazy, z uwagi na brak zagrożenia związanego z potencjalnym przenoszeniem chorób zakaźnych, są zwolnienie z obowiązku posiadania pozwolenia na wwóz do Polski.

Tymczasowa procedura przewożenia zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy przez osoby nie posiadające kompletu dokumentów weterynaryjnych – w różnych wersjach językowych – znajduje się na stronie GIW.

Z kolei poniżej można pobrać wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii oraz wzory dokumentów dotyczące przewożenia zwierząt domowych z Ukrainy do Polski.


Źródło gov.pl

  • ikonaOpublikowano: 28.02.2022 12:52
  • ikona

    Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

  • ikonaZmodyfikowano: 03.03.2022 08:50
  • ikonaZmodyfikował: Paweł Jałoszewski
ikona