Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa  Uwaga! Od maja łagodniejsze zasady bezpieczeństwa związane z pandemią koronawirusa 
Gdynia Energetyczna

36 „zebr” z nowym oświetleniem

100 przezjśc dla pieszych zyska nowe oświetlenie LED // graf. #dzielnicewGdyni

100 przezjśc dla pieszych zyska nowe oświetlenie LED // graf. #dzielnicewGdyni

30.07.2020 r.

Trwa wielka oświetleniowa rewolucja gdyńskich ulic. W ramach umowy z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. w pierwszej połowie 2020 roku ponad 5,5 tysiąca latarni zyskało energooszczędne oprawy LED. Jest jaśniej, oszczędniej i bezpieczniej. Kolejnym punktem umowy jest doświetlenie 100 przejść dla pieszych w różnych dzielnicach Gdyni. Zgodnie z rekomendacjami miejskich urzędników właśnie rozpoczęto przygotowanie oświetleniowych projektów dla 36 wybranych lokalizacji, które zostaną doświetlone w pierwszej kolejności.

- Liczymy na to, że Energa Oświetlenie sprawnie przeprowadzi proces projektowania, aby w 2021 roku nowocześnie doświetlić wytypowane przez nas 36 przejść dla pieszych, przy których zamontujemy 72 latarnie z oprawami LED. To bardzo ważna oświetleniowa inwestycja, nie tylko z uwagi na  konkretne energetyczne atuty takiego oświetlenia i ekologii. W tym przypadku łączymy aspekty oszczędnościowe z naszą strategią poprawy bezpieczeństwa najmłodszych mieszkańców na drogach. Większość nowych latarni pojawi się zatem na „zebrach” znajdujących się na codziennych trasach szkolnych. To kolejny kamień milowy w ramach miejskich działań optymalizujących bezpieczeństwo gdyńskich uczniów i przedszkolaków – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Warto podkreślić, że wszystkie lokalizacje, w których pojawią się nowe latarnie z oprawami LED, były konsultowane przez specjalistów wchodzących w skład specgrupy ds. bezpieczeństwa uczniów. Grupa ta od roku intensywnie pracuje nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo wokół placówek edukacyjnych. Wyniesione przejścia dla pieszych, strefy parkowania, strefy tempo 30 km/h, wyświetlacze prędkości to tylko niektóre z elementów, które w 2019 i 2020 roku wprowadzono w obrębie gdyńskich szkół i przedszkoli. Inwestycje te były m.in. efektem współpracy z dyrektorami placówek oraz kompleksowymi działaniami miasta, które zdecydowało się przeznaczyć konkretne środki na te drogowe realizacje. Wielomilionowy kontrakt z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. uzupełni pozostałe zadania inwestycyjne.

- Dbamy o bezpieczeństwa najmłodszych pieszych, ale nie zapominamy o potrzebach pozostałych mieszkańców. Dlatego też w ramach umowy z Energą Oświetlenie zadbamy o dodatkowe latarnie LED w obrębie przejść na osiedlowych ulicach, ale też na ruchliwej ulicy Hutniczej. Doświetlimy te lokalizacje, które generują spory ruch pieszy, a nie są wyposażone w sygnalizację świetlną – tłumaczy Jakub Ubych, radny miasta i przewodniczący komisji.

Poniżej lista 36 z zaplanowanych 100 przejść dla pieszych, które w pierwszej kolejności zostaną doposażone w nowe latarnie z oprawami LED. W obrębie każdego przejścia powstaną 2 latarnie.

Lokalizacje przy placówkach edukacyjnych:
3 przejścia na ul. Chabrowej na wysokości SP nr 16
1 przejście na ul. Rozewskiej przy SP nr 40
1 przejście na ul. Chylońskiej przy SP nr 10
1 przejście na ul. Grabowo przy SP nr 17
1 przejście na ul. Wolności przy II L.O.
1 przejście na ul. Biskupa Dominika przy bibliotece (okolice Szkoły Muzycznej)
1 przejście na ul. Łowickiej w okolicy Amerykańskiej Szkoły Podstawowej
2 przejścia na ul. Sandomierskiej przy pętli autobusowej w rejonie Przedszkola nr 23
 
Pozostałe lokalizacje na terenie wybranych dzielnic:
1 przejście na ul. II Morskiego Pułku Strzelców
1 przejście na ul. Witomińskiej przy cmentarzu
3 przejścia na skrzyżowaniu ulic Komandorskiej i Mireckiego
1 przejście na ul. Gniewskiej na wysokości budynku nr 17
1 przejście na ul. Kartuskiej (przy przejściu pod Obwodnicą)
1 przejście na ul. Morskiej wysokość budynku 495
7 przejść na ul. Hutniczej (na wysokości ul. Północnej, przy granicy z Rumią, przy II Urzędzie Skarbowym, przy nr 10, na wysokości ul. Krzywoustego)
4 przejścia na ul. Stryjskiej ( 2 przejścia na wysokości przystanku SKM Redłowo, 2 przejścia na wysokości wjazdu na ul. Halicką)
1 przejście w okolicy skrzyżowania ul. Wielkokackiej i Długiej
2 przejścia na ul. Małokackiej na wysokości ul. Konwaliowej
1 przejście na ul. Unruga przy ul. Tokarskiej
2 przejścia na ul. Powstania Styczniowego (na wysokości ulicy Weteranów i Powstańców Chłopskich)

Przypomnijmy, że 4-letnia umowa z Energą Oświetlenie Sp. z o.o. zakłada także:
  • montaż 600 nowych słupów latarni, które zastąpią najbardziej wyeksploatowane, stare modele
  • instalację innowacyjnego oświetlenia przy wskazanej ścieżce rowerowej, które wraz z ruchem rowerzysty będzie dynamicznie zwiększać swoje natężenie
  • instalację dwóch ładowarek wolnego ładowania samochodów elektrycznych