Gdynia Energetyczna

Jaśniejsza i bezpieczniejsza droga do szkoły na Wielkim Kacku

Latarnia uliczna // fot. pixabay.com

Latarnia uliczna // fot. pixabay.com

26.02.2020 r.

Szykuje się kolejna, świetlna inwestycja z Budżetu Obywatelskiego. Na Wielkim Kacku w okolicy Szkoły Podstawowej nr 20 zostanie zainstalowanych 11 energooszczędnych latarni LED. Gdyński Zarząd Dróg i Zieleni właśnie ogłosił postępowanie na wykonanie tego zadania.

Warto zaznaczyć, że budowa energooszczędnego oświetlenia jest jednym z elementów projektu Budżetu Obywatelskiego o nazwie „Wielkokacki Projekt Pieszy”. Jego autor, Kajetan Lewandowski, podkreślił we wniosku, że projekt ten powstał m.in. w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych mieszkańców tej części Wielkiego Kacka. Instalacja latarni LED na ulicy Starodworcowej (na odcinku od ul. Stolemów do ul. Maszopów), ma podnieść bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się uczniów zlokalizowanej tam szkoły podstawowej. Dzięki czemu ich droga do i ze szkoły, szczególnie w okresie jesienno-zimowym będzie o wiele bardziej bezpieczna.

- To ważny dzielnicowy projekt i kolejna energooszczędna inwestycja miejska. Konsekwentnie poprawiamy bezpieczeństwo gdyńskich uczniów, szczególnie podczas ich codziennej drogi do szkoły. W rejonie tej placówki funkcjonuje m.in. strefa 30 km/h, specjalna zebra na pętli autobusowej oraz wyniesione przejście dla pieszych dokładnie przed głównym wejściem do szkoły. Kolejnym elementem poprawiającym bezpieczeństwo najmłodszych będzie właśnie to nowoczesne oświetlenie, które powstanie jeszcze w tym roku – podkreśla Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Przypomnijmy, że w 2019 roku na gminnym odcinku ulicy Starodworcowej (od ul. Stolemów do pętli autobusowej) zostało zamontowanych 8 energooszczędnych latarni LED. Teraz 11 nowych latarni zostanie zamontowanych na gruntach użyczonych przez PKP S.A. Latarnie te doświetlą przyszkolną pętlę i funkcjonujące na niej przejście dla pieszych, a także odcinek ulicy Starodworcowej do ul. Maszopów.

- Do 3 marca br. czekamy na oferty dotyczące wykonania tej inwestycji. Zakładamy, że uda się nam sprawnie wyłonić wykonawcę, który po podpisaniu umowy będzie miał 100 dni na montaż oświetlenia – mówi Sylwin Pawelczyk, nadzorujący to zadanie z ramienia ZDiZ.