Gdynia Energetyczna

Zegar tyka. Deklaracje CEEB tylko do końca czerwca

CEEB - grafika ilustracyjna

CEEB - grafika ilustracyjna

21.06.2022 r.

To już ostatni dzwonek na złożenie deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody, którą właściciele lub zarządcy nieruchomości muszą zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin upływa wraz z końcem czerwca, a brak takiej informacji może nas kosztować nawet pięć tysięcy złotych. Obowiązek dotyczy budynków oddanych do użytku przed 1 lipca 2021 roku.

Najszybszym sposobem jest samodzielne złożenie deklaracji w formie online, przez portal CEEB. Należy wejść na stronę internetową ceeb.gov.pl (lub gunb.gov.pl), a następnie kliknąć w przycisk „Złóż deklarację”. Konieczne będzie uwierzytelnienie danych, do którego można wykorzystać Profil Zaufany, elektroniczny dowód osobisty lub bankowość elektroniczną.

Drugi ze sposobów to skorzystanie z tradycyjnej, papierowej formy – w przypadku miasta Gdyni deklaracje obsługują pracownicy Samodzielnego Referatu ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Wersję papierową można złożyć w Kancelarii UM lub za pośrednictwem wrzutni w dwóch lokalizacjach:

  • al. Marsz. Piłsudskiego 52/54,
  • ul. 10 Lutego 24.

Warto pospieszyć się z niezbędnymi formalnościami, bo przekroczenie terminu może poskutkować dla właściciela lub zarządcy nieruchomości mandatem w wysokości do 500 złotych lub – w skrajnych przypadkach – nawet karą grzywny do 5 tysięcy złotych.

Eliminacja "kopciuchów" to jedna rzecz. Druga to stworzenie tak zwanej "mapy emisyjności", dzięki której będziemy mogli stworzyć realny harmonogram wymiany pieców i udoskonalić gminny system wsparcia mieszkańców. Ewidencja ma w przyszłości uwzględniać informacje na temat udzielonej pomocy finansowej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej ceeb.gov.pl oraz na infolinii CEEB 22 295 51 28.