Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Gdynia Energetyczna

Nowa inwestycja OPEC Gdynia

W kwietniu nastąpi wymiana sieci ciepłowniczej na ulicy Zielonej // fot. pixabay.com

W kwietniu nastąpi wymiana sieci ciepłowniczej na ulicy Zielonej // fot. pixabay.com

06.02.2020 r.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Gdynia w kwietniu 2020 roku rozpocznie wymianę sieci ciepłowniczej zlokalizowanej wzdłuż ulicy Zielonej w Gdyni.

W związku z inwestycją „Budowy i przebudowy osiedlowej sieci ciepłowniczej wysokich parametrów wzdłuż ul. Zielonej”, OPEC Gdynia już pod koniec lutego rozpocznie porządkowanie terenów zielonych wzdłuż tej ulicy. W ramach podjętych działań zostaną usunięte drzewa oraz krzewy rosnące jako wielogatunkowy żywopłot w układzie szpalerowym wzdłuż ogrodzenia ogródków działkowych oraz pojedyncze skupiny śliwy wiśniowej i śnieguliczki.

- Bardzo nam zależy, aby podczas realizacji wspólnych przedsięwzięć na terenie naszego miasta przestrzeń zmieniała się w jak najbardziej przyjazną dla mieszkańców - mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Dobrym przykładem jest wymiana sieci ciepłowniczej przez firmę OPEC w ciągu ulicy Zielonej, gdzie po zakończeniu prac podziemnych całkowicie przeobrażona zostanie zieleń w tym miejscu. Wszelkie nowe nasadzenia są uzgodnione z Wydziałem Ogrodnika Miasta, przez co będą spójne z wytycznymi, w ramach których działamy na terenie Gdyni.

Inwestor, czyli Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w miejscu wycinki odtworzy zieleń i wykona nasadzenia rekompensujące.

Zaprojektowano m.in. wielogatunkowy żywopłot izolacyjny z krzewów ozdobnych (1169 sztuk) z następujących gatunków: bzu czarnego, derenia białego, irgi płożącej, jaśminowca wonnego, rokitnika pospolitego, róży damasceńskiej i tawuły szarej.
Pojawią się również rabaty z trawami ozdobnymi miskanta chińskiego (491 sztuk) i bylinami liliowca (516 sztuk). W sumie zaprojektowano 264 m2 łąki kwietnej.

Wzdłuż ciepłociągu na istniejącej infrastrukturze, ale już w nowoczesnej technologii posadzonych będzie 30 nowych drzew, m.in. jarzębów szwedzkich i wiśni ozdobnych. Drzewa od strony ciepłociągu będą oddzielone specjalnym ekranem przeciwkorzeniowym gładkim.
Ekrany przeciwkorzeniowe stanowią niezbędny element w procesie nasadzeń drzew w miastach, szczególnie w sąsiedztwie instalacji podziemnych. Równocześnie wspomagają rozwój korzeni w głąb gruntu, co gwarantuje wyższą tolerancję na przesuszenie i poprawia stabilność. Dzięki takim ekranom drzewa są także mniej narażone na działanie soli drogowej.

Cały projekt - układ i dobór gatunków do nasadzeń - ma na celu stworzenie przyjaznej, transparentnej strefy dla mieszkańców, podniesienie estetyki i jakości omawianej przestrzeni.

Specjalnie dla mieszkańców jeszcze przed rozpoczęciem prac w dwóch lokalizacjach: na wjeździe i wyjeździe z ulicy Zielonej, zostanie zamontowana makieta, przedstawiająca przebieg całej inwestycji oraz jej wpływ na tereny zielone.