Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie. Budowa węzła Karwiny. Prace odbywają się całodobowo i trwać będą do dnia 28 września. Szczegóły w komunikacie.
Gdynia Energetyczna

Postaw na Gdynię w konkursie Energi

Mat. prasowe Energi

Mat. prasowe Energi

Ruszył doroczny plebiscyt Energi z Grupy ORLEN, w którym wybierane są miasta o najpiękniejszych iluminacjach świątecznych w regionie i w całej Polsce. Głosujący w 13. edycji zadecydują także, dokąd trafi dobroczynna pomoc o łącznej wartości 200 tys. zł. Na zwycięskich 16 miejscowości czekają sprzęty AGD i lampy UV-C, a do jednej z placówek pomocowych trafi instalacja fotowoltaiczna od Energi Obrotu. Akcji towarzyszy konkurs fotograficzny o tematyce świątecznej.

 
Początek grudnia to czas, gdy ulice, skwery i domy rozbłyskują tysiącami świateł, a wszyscy zaczynają odliczać dni do Bożego Narodzenia. Im bliżej świąt, tym częściej mamy ochotę na wizytę na jarmarku bożonarodzeniowym czy wieczorny spacer, który często pozwala na nowo odkryć nasze miejscowości. Wszystko to za sprawą feerii mieniących się barw, gry świateł lub pierwszych opadów śniegu. W takich okolicznościach miękną nawet najtwardsze serca, czego dowodem są tysiące zdjęć nadsyłanych co roku do ogólnopolskiego „Plebiscytu Miast” i na konkurs fotograficzny „Świeć się z Energą”.

Doskonała zabawa dla lokalnych patriotów


Największe emocje w „Świeć się z Energą” wywołuje coroczny plebiscyt, w którym można głosować na najpiękniejsze miasta w województwie, a w finale zdecydować, które z nich zasługuje na tytuł świetlnej stolicy Polski.
 
– Mam nadzieję, że 13. edycja dobroczynnej akcji Energi z Grupy ORLEN wywoła tradycyjnie pozytywne emocje w sercach tysięcy Polaków, którzy z dumą zagłosują na swoje pięknie rozświetlone miasta. Szanse swojej miejscowości na wygraną i charytatywne nagrody, możemy zwiększyć dzięki mobilizacji i zaangażowaniu dobrej, sąsiedzkiej energii. Dlatego zachęcamy do systematycznego głosowania oraz dopingujmy do tego swoją rodzinę i znajomych – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA.
 

Gdzie trafia pomoc od Energi?

 
Co roku każdy z 16 laureatów plebiscytu otrzymuje nagrody, które następnie trafiają do osób w potrzebie. Wartość charytatywnego wsparcia, przekazanego w ramach akcji, przekroczyła w tym roku 1,2 mln zł. Sprzęt trafił do dziesiątek placówek pomocowych i setek rodzin oraz osób indywidualnych z całej Polski.

Energooszczędne lodówki, pralki, kuchnie i lampy UV-C, służące do dezynfekcji pomieszczeń, przekazywane są m.in. domom dziecka, domom seniora czy rodzinom w potrzebie. Taki sprzęt ułatwia im codzienne życie, a także pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej oraz wody.

W tym roku jedna z placówek dodatkowo otrzyma nowoczesną instalację fotowoltaiczną dobraną przez ekspertów spółki Energa Obrót. Energa, realizując swoje działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu w ramach projektu Domy Dobrej Energii, instaluje już tego typu urządzenia na domach dziecka i dzięki temu doświadczeniu zaproponuje kolejnej placówce rozwiązanie, które najlepiej będzie dopasowane do potrzeb jej mieszkańców.

Jak włączyć się do zabawy?


Pierwszym krokiem jest sprawdzenie w internecie, czy na liście kandydatów jest nasze miasto. Jeśli nie, warto jak najszybciej je zgłosić. Im wcześniej miasto znajdzie się na liście do głosowania w regionalnym plebiscycie, tym większa szansa na zdobycie dużej liczby głosów.

Zgłoszenie miasta jest bardzo proste. Wystarczy zrobić zdjęcie miejskim iluminacjom, wejść na stronę organizatora konkursu i wybrać odpowiednie województwo, a następnie – postępując zgodnie z instrukcją – udostępnić te fotografie.

Aby zwiększyć szansę na zwycięstwo, warto regularnie głosować na swoje miasto i zachęcać do tego znajomych oraz lokalne społeczności, np. za pomocą mediów społecznościowych. Podczas trwania plebiscytu głos można oddawać codziennie. Kluczem do osiągnięcia dobrych wyników będzie mobilizacja i systematyczność sympatyków danej miejscowości.

Ważne terminy:


 • Głosowanie w pierwszym, wojewódzkim etapie „Plebiscytu Miast" oraz konkursu fotograficznego rozpocznie się w piątek, 10 grudnia i będzie trwać do wtorku, 11 stycznia do godz. 12:00.
 • Do ogólnopolskiego finału „Plebiscytu Miast" awansuje miejscowość, które zdobędzie najwięcej głosów w danym województwie.
 • Do ogólnopolskiego finału konkursu awansują autorzy trzech zgłoszeń, które zdobędą najwięcej głosów w danym województwie.
 • Głosowanie w ogólnopolskich finałach „Plebiscytu Miast" oraz konkursu fotograficznego rozpoczną się w piątek, 14 stycznia i będą trwać do wtorku, 25 stycznia do godz. 12:00.
 • Wyniki głosowania będą ogłoszone w momencie jego zakończenia, natomiast ogłoszenie laureatów wybranych przez kapitułę w konkursie fotograficznym odbędzie się w piątek, 28 stycznia.
 

Więcej informacji oraz aktualny stan klasyfikacji znajdują się na stronie „Świeć się z Energą" oraz na Facebooku.
 

Świąteczny konkurs fotograficzny

 
Akcji towarzyszy tradycyjnie ogólnopolski konkurs świątecznej fotografii, obejmujący pięć kategorii tematycznych: Moje Miasto, Mój Dom, Moi Bliscy, Moja Iluminacja i Moja Szopka. W rywalizacji można zdobyć nagrody w 16 plebiscytach wojewódzkich oraz głosowaniu jury. W tym roku na najlepszych autorów świątecznej fotografii czeka aż 79 kart podarunkowych o łącznej wartości ponad 30 tys. zł.
 
Inicjatorem i sponsorem głównym akcji jest Energa z Grupy ORLEN.

 • ikonaOpublikowano: 07.12.2021 10:54
 • ikona

  Autor: Magdalena Śliżewska (m.slizewska@gdynia.pl)

 • ikonaZmodyfikowano: 30.12.2021 10:19
 • ikonaZmodyfikował: Magdalena Śliżewska
ikona