Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły Od 4 lipca ul. Świętojańska jednokierunkowa - sprawdź szczegóły
Gdynia Energetyczna

Spotkanie z cyklu K.O.Z.A czyli pokaz odgórnej metody palenia w piecach

Spotkanie z cyklu K.O.Z.A czyli pokaz odgórnej metody palenia w piecach//mat.prasowe

Spotkanie z cyklu K.O.Z.A czyli pokaz odgórnej metody palenia w piecach//mat.prasowe

21.01.2020 r.

Rada Dzielnicy Witomino, EkoPatrol Straży Miejskiej oraz Samodzielny Referat ds. Energetyki zapraszają na spotkanie z cyklu K.O.Z.A, czyli pokaz odgórnej metody palenia w piecach.

Pokazy odbędą się 9 lutego o godz. 9.40 i 11.15 przy parafii Podwyższenia Krzyża Św. i Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdyni, ul. Hodowlana 3.

Pokazy dla mieszkańców są bezpłatne i trwają około godziny.

W ramach pokazów pracownicy EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni przeprowadzą plenerowe pokazy edukacyjne na dwóch piecach typu koza z tzw. odgórnej metody rozpalania w piecach na paliwo stałe.

Metoda polega na usypaniu paliwa, a następnie podpałki i roznieceniu ognia na górze, dzięki czemu piecyk nie emituje dymu. Zwyczajowo stosowana jest metoda odwrotna, przez co widoczne jest kopcenie z komina. Metoda palenia od góry naśladuje technikę spalania stosowaną w nowoczesnych kotłach podajnikowych. Ogień schodząc w dół skutecznie wypala większość lotnych składników paliwa, powodując ograniczenie wydzielania spalin. Zmiana metody rozpalania polega wyłącznie na zmianie nawyków i nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Dzięki jej stosowaniu można ograniczyć koszty ogrzewania do 30%. Warto zaznaczyć, że można stosować to rozwiązanie w kominkach.