Gdynia Energetyczna

Strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 29 nagrodzeni

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych wręczył nagrodę strażnikom energii z SP 29 w Gdyni // fot. P. Marszałkowski

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych wręczył nagrodę strażnikom energii z SP 29 w Gdyni // fot. P. Marszałkowski

24.09.2022 r.

Osiem gdyńskich szkół podstawowych wzięło udział w tegorocznej edycji programu „Strażnicy energii”. W ramach konkursu uczniowie i nauczyciele podjęli działania ograniczające zużycie wykorzystywanej na co dzień energii.

„Strażnicy energii” to program, dzięki któremu uczniowie dowiadują się w jaki sposób, przez ograniczenie zużycia energii elektrycznej i ciepła, mogą namacalnie wpłynąć na środowisko. Projekt ma za zadanie uczyć jak racjonalnie korzystać i oszczędzać prąd oraz ciepło przez umiejętne gospodarowanie ogrzewaniem, oświetleniem i energią elektryczną.

- To ważny program, bo dzięki niemu najmłodsi uczą się, że każdy z nas ma realny wpływ na ochronę środowiska – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia. – W przypadku „Strażników energii” te działania przynoszą konkretne korzyści – zaoszczędzonych środków, które wracają do szkoły i wiedzy, że nasze codzienne czynności i wybory niosą określone skutki, często również długofalowe. To wzmacnia u dzieci poczucie sprawczości i daje niesamowitą satysfakcję działania w dobrej sprawie – dodaje.
Zaangażowanie uczniów przełożyło się na realne korzyści – zaoszczędzono 376 822 kWh energii, co w przeliczeniu daje kwotę 86 839 złotych. Dzięki organizatorom, Miastu Gdynia i Grupie Dalkia Polska, połowa tej kwoty wróci do szkół.

W tym roku do wzięcia udziału w konkursie zgłosiły się gdyńskie szkoły podstawowe nr: 8, 18, 20, 26, 29, 39, 40 i 44. Pierwsze miejsce dzielnie wywalczyli strażnicy energii ze Szkoły Podstawowej nr 29 im. Stefana Żeromskiego, oszczędzając na wykorzystanej energii aż 23 983 złotych. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 39 im. kpt.ż.w. Kazimierza Jurkiewicza z kwotą 12 517 złotych, natomiast kolejne, Szkoła Podstawowa nr 20 im. 2 Morskiego Pułku Strzelców, której uczniowie zaoszczędzili 10 944 złotych.Wręczenie nagrody zwycięskiej placówce odbyło się w czasie z obchodami 60-lecia jej istnienia. Wyróżnienie przekazał wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych.

- Z jednej strony wydarzenie niezwykle ważne dla szkoły, z drugiego powodu dzień również wyjątkowy. To właśnie Szkoła Podstawowa nr 29 uzyskała najlepszy wynik ze wszystkich gdyńskich szkół w programie „Strażnicy energii”. Przekłada się to na oszczędność związaną z energią, a co za tym idzie, również i ze środkami finansowymi. Te w części wrócą do szkoły, która może przeznaczyć je na zakup pomocy naukowych – mówi wiceprzewodniczący Rady Miasta Jakub Ubych. – To wielka radość, że od samego początku związanego z edukacją najmłodszych, tak ważny punkt stanowi temat związany z ekologią i oszczędnością. Są to wyzwania nie tylko dnia dzisiejszego, ale również naszej odpowiedzialnej przyszłości – dodaje.
Przypomnijmy, że 12 września 2022 roku gdyński projekt został doceniony na II Ogólnopolskim Konkursie na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Proekologiczna kampania „Strażnicy energii” otrzymała nagrodę główną w kategorii Akcja Społeczna Roku. Nagroda została przekazana na ręce wiceprezydenta Gdyni Bartosza Bartoszewicza, w trakcie VII Konferencji Naukowej „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”.

Uczestnicy projektu „Strażnicy energii” dzięki merytorycznemu wsparciu Dalkii Polska oraz przy użyciu udostępnionej przez firmę aparatury, przeprowadzają ocenę energetyczną budynku i starają się zaplanować działania w obszarach wymagających poprawy. Po dokonaniu pomiarów temperatury, oświetlenia i poboru prądu, wykonanych profesjonalnymi urządzeniami od Grupy Dalkia, uczniowie ustalają rozwiązania, pozwalające na zaoszczędzenie energii. Rezultaty są kalkulowane przez ekspertów, w oparciu o faktury za ciepło i prąd, przy wsparciu platformy InvisoLite.