Gdynia Energetyczna

Współpraca Gdyni z firmą DALKIA dla zwiększenia efektywności energetycznej budynków

Warsztat Dalkii - raportowanie dla efektywności energetycznej

Warsztat Dalkii - raportowanie dla efektywności energetycznej

09.12.2019 r.

Już od ponad roku trwa ścisła współpraca między Gdynią a spółką Dalkia Polska na podstawie Porozumienia w sprawie współpracy na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków podpisanego w październiku 2018 r.

Dalkia Polska jest twórcą systemu monitorowania zużycia energii InvisoLite, który został uruchomiony w październiku 2017 r. i zgromadził już 16,5 tysiąca danych z faktur dla kilkuset budynków objętych systemem. Wskutek pojawienia się nowych możliwości współpracy oraz projektów z zakresu efektywności energetycznej Gdynia i Dalkia wspólnie podpisały ww. porozumienie. W ramach wspólnej pracy nad systemem InvisoLite w listopadzie nastąpiła jego aktualizacja.
 
Gdynia i Dalkia wspólnie realizują w gdyńskich szkołach projekt „Strażnicy energii”. Jest to druga odsłona trwającego od 3 lat projektu, którego celem jest uzyskanie oszczędności finansowych na energii elektrycznej i cieplnej, dzięki prawidłowym zachowaniom użytkowników budynków. Dzieci i młodzież uczą się w praktyce, jak szukać oszczędności wykonując pomiary specjalistycznym sprzętem i działając na rzecz ograniczenia zużycia energii w swojej szkole. Połowa zaoszczędzonych pieniędzy jest wypłacana szkole w formie grantu zgodnie z metodologią 50/50, a uczniowie decydują na co je wydać.
 
Poprawa efektywności energetycznej budynków w Gdyni to nie tylko kształtowanie zachowań ich użytkowników. Dokładne określenie potrzeb inwestycyjnych oraz efektów tych inwestycji jest kluczowym elementem planowania projektów w mieście. Takie informacje można uzyskać dzięki analizie budynków pod kątem ich stanu technicznego oraz zużycia energii, dzięki czemu możliwe jest określenie zakresu prac modernizacyjnych, niezbędnych dla poprawy efektywności energetycznej obiektów.
 
To właśnie analiza danych energetycznych zgromadzonych w systemie InvisoLite była tematem grudniowych warsztatów, które przeprowadzili eksperci Dalkii Polska w Gdyni "Raportowanie dla efektywności energetycznej". Uczestnicy warsztatów – pracownicy Samodzielnego Referatu ds. Energetyki w Urzędzie Miasta Gdyni dowiedzieli się, jakie są najskuteczniejsze narzędzia i modele analityczne z wykorzystaniem danych zgromadzonych w systemie InvisoLite oraz funkcjonalności systemu, do sprawdzenia efektów przeprowadzonych modernizacji oraz wytypowania grup obiektów przeznaczonych do prac proefektywnościowych.

Współpraca ze znanymi na całym świecie firmami, takimi jak Dalkia jest dla nas przyjemnością. Dzięki temu wiemy, jak wysoko ceniona jest na rynku współpraca z Gdynią jako samorządem. Cieszę się, że nasze wspólne działania są popularne wśród mieszkańców i innowacyjne w skali kraju. Jesteśmy otwarci na dalsze możliwości współpracy w kierunku podniesienia efektywności energetycznej budynków w Gdyni oraz rozwijania kompetencji naszych pracowników, jako doradców energetycznych – podkreśla Marek Łucyk wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 

warsztat Dalkia

Warsztaty są jednym z działań w ramach współpracy na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Obecnie planowane są do realizacji kolejne działania na 2020 r.

W skład grupy Dalkia w Polsce wchodzą:
Dalkia Polska sp. z o.o.
Dalkia Polska Solutions sp. z o.o.
Dalkia Polska Energia S.A.